Aktualności Publikacje RSS Newsletter Kształcenie zawodowe Nauki ścisłe Przestrzeń obywatelska Edukacja ekologiczna Myszka Ogonisia Rozwijaj pasje Konkursy szkolne Szkolenia Konferencje Pogaduchy Filmy edukacyjne Hotspoty

Aktualności

Flażoleciści na koncercie "Hej kolęda, kolęda"

Dnia 21 stycznia, już po raz siódmy, w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie odbył się koncert pt. "Hej kolęda, kolęda", dedykowany Babciom i Dziadkom. Formuła tego koncertu, od samego początku, stawia na jednorazowe spotkanie wszystkich flażolecistów, którzy w swoich szkołach, przy pomocy nauczycieli, doskonalą przygotowany przez organizatorów, repertuar kolęd. W związku z tym, że Szczecińskie Spotkanie Flażolecistów, to projekt współorganizowany przez Szkołę Podstawową w Przecławiu oraz SP nr 1 i SP 51 w Szczecinie, a realizowany przez trzy nauczycielki nauczania początkowego, uczestnikami koncertu są w większości uczniowie klas młodszych.

Pomysł tego muzycznego przedsięwzięcia panie zaczerpnęły ze spotkań "Śladami Trzech Króli" realizowanych w Poznańskiej Katedrze przez prekursora gry na flażolecie, pana Wojciecha Wietrzyńskiego, który oprócz wspomnianej inicjatywie, zapoczątkował szereg działań zmierzających do odrodzenia zainteresowania flażoletem w polskich szkołach i instytucjach kulturalnych.

Od samego początku miejscem spotkań szczecińskich flażolecistów jest Sanktuarium NSJP. Księża Chrystusowcy przychylnym okiem spoglądają na coroczne tłumy stojące wokół ołtarza młodych muzyków oraz siedzących w ławkach odbiorców koncertu. Pierwsze spotkanie odbyło się w 2011 roku i zgromadziło na koncercie przeszło stu flażolecistów z pięciu szkół. W tym roku w koncercie wzięło udział siedemnaście placówek z naszego województwa, w sumie przeszło trzystu wykonawców, którzy wykonali dwadzieścia kolęd. Oprócz uczniów wspomnianych szkół byli uczniowie z Suchania, Rzędzin, Polic oraz ze szczecińskich szkół nr: 12, 16, 45, 54, 55, 56, Polsko-Amerykańskiej, Polsko- Niemieckiej, Publicznej Szkoły Podstawowej "Na Głębokiem" oraz Centrum Mistrzostwa Sportowego. Po raz drugi w koncercie wzięli udział studenci Akademii Sztuki w Szczecinie, którzy grali na przeszkadzajkach, ptaszkach wodnych, tarabanie, dzwonkach ręcznych, jambie. Młodym artystom towarzyszyli zaprzyjaźnieni muzycy- Ewa Szczerkowska- wiolonczela, Magdalena i Artur Witkowscy- flet poprzeczny, gitara. Nad wszystkim czuwały panie Renata Kaczkowska, Barbara Łoziuk, Iwona Wierzbicka.
 

Autor:  Szkoła Podstawowa nr 1 
06.02.2017


  •  

  •  

  •  

  •  

  •