przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Zdobyliśmy I miejsce w konkursie "Poszukiwacze smaków"

 


 

Już po raz V wybrano najlepsze produkty tradycyjnie przygotowane przez dzieci i młodzież w ramach konkursu „Poszukiwacze smaków”. Nagrody laureatom wręczył 23 kwietnia 2018 r. wicemarszałek Jarosław Rzepa.

Zadaniem uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych było wyszukanie w rodzinnych pamiątkach, dokumentach i fotografiach tradycyjnych przepisów znanych w rodzinie od co najmniej dwóch pokoleń. Opis danego produktu, przepis, jego charakterystyczne cechy oraz zdjęcie uczniowie przedstawili na formularzach, złożonych w Urzędzie Marszałkowskim, który jest organizatorem konkursu.

Z Zespołu Szkół Nr 6 im Mikołaja Reja w Szczecinie do konkursu przystąpiło 3 uczniów, którzy pod kierunkiem nauczycieli przedmiotów zawodowych przygotowani tradycyjne potrawy i udokumentowali swoje rodzinne tradycje kulinarne w wymaganych zgłoszeniach. Szczególnie ważne były pamiątkowe zdjęcia rodzinne, przedstawiające tradycyjne potrawy, spożywane przy spotkaniach rodzinnych, oplecione historią rodzin często sięgającą okresu I czy II wojny światowej, a nawet czasów świetności szlachty polskiej jak to było w przypadku uczennicy, która zdobyła I miejsce.

Celem tego konkursu było poszukiwanie potraw charakterystycznych dla danego regionu, zobrazowanie odrębności kulturowych pielęgnowanych w domach rodzinnych a także poszukiwanie produktów, które mogłyby zostać wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Uwagę jury zwróciła uczennica II klasy Technikum Gastronomicznego WERONIKA ZDANOWICZ, która pod kierunkiem pani Edyty Wach przygotowała „Sernik z żurawiną babci Ludwiki” i zdobyła I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.

Oprócz nagrodzonego I miejsca głównych laureatów jury przyznało naszej uczennicy klasy I B Technikum Gastronomicznego URSZULI JÄGER III miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych (opiekun p. Wioletta Skuratowicz), za przygotowanie faworków.

Nagrodzono także uczestników za udział w konkursie i taką nagrodę otrzymał: uczeń klasy I Technikum Gastronomicznego Michał Warniełło, którego opiekunem była p. Małgorzata Piecyk. Uczeń przygotował żurek świąteczny.

Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy!


Zapraszamy w przyszłym roku szkolnym, do wzięcia udziału w kolejnych zmaganiach kulinarnych, zainspirowanych wspólnym rodzinnym gotowaniem i odkrywaniem kulinarnego dziedzictwa Pomorza Zachodniego.


A. Grzegrzółka

 

http://radioszczecin.pl/1,370400,pieczen-z-dzika-kiszka-babuni-kluski-lyzka-kladz
http://www.gs24.pl/wiadomosci/szczecin/a/najlepsze-potrawy-odnalezione-znamy-mlodych-laureatow-poszukiwaczy-smakow,13121815/
  

Autor:  Zespół Szkół Nr 6 
17.05.2018