przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Morskie opowieści w ProMedia

Kto chce ten niechaj wierzy
Kto nie chce niech nie wierzy...

Mało który szczecinianin nie zna tej bodaj najpopularniejszej marynarskiej piosenki.

Łajba to jest morski statek
Sztorm to wiatr co dmucha z gestem
Cierpi kraj na niedostatek
Morskich opowieści.

„Morskie opowieści” w całej swej okazałości i krasie usłyszymy w ProMedia (al. Wojska Polskiego 2), w poniedziałek, 29 sierpnia 2016, o godz. 18.00. Naszym gościem będzie urodzony gawędziarz, który opowie o swoich rozlicznych przygodach na morzach i oceanach całego świata – kapitan żeglugi wielkiej i śródlądowej oraz pilot morski, Włodzimierz Grycner.
Urodzony w 1945 r. w Łopusznie, młodość spędził w Łomży, ale dał się uwieść marzeniom... Jak powiedział na okoliczność promocji jednej ze swych książek:
„Dla mnie czasy młodości były wspaniałe, ale lata dorosłego życia też były wyjątkowe, przesiąknięte morską solą, szalone. Emigracja z małego miasta do wielkiego Szczecina rzuciła mnie na głęboka wodę. Studia, sport, nowi przyjaciele, szalone zabawy, hulanki, całkiem nowe życie... Potem 38 lat pracy w Polskiej Żegludze Morskiej na morzach i oceanach, kolejne awanse od marynarza do kapitana. Wiele lat pracy u niemieckich, angielskich, amerykańskich, duńskich, chilijskich i greckich armatorów z załogami z całego świata. Wreszcie ukoronowanie morskiej kariery czyli pięć lat pilotażu morskiego na trasie Szczecin-Świnoujście”.
Jest uznanym pisarzem i publicystą. Dominującą tematyką jego książek i opowiadań jest morze i ludzie morza. Jego utwory były tłumaczone na wiele języków, m.in. na angielski, hiszpański, grecki, chiński, koreański, tagalski (tagalog filipiński). Cykl opowiadań Sailor's Life (wydane na statku) zostały w USA przetłumaczone na inne języki i rozsyłane po Domach Marynarza i misjach katolickich na świecie. Zainicjował utworzenie międzynarodowej biblioteki marynistycznej (także w Internecie). Był jednym z pomysłodawców budowy pomnika „Tym, którzy nie powrócili z morza” na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Ponadto jest autorem wspomnień z rodzinnych stron. Kolekcjonuje ponadto wszelkie pamiątki związane z morzem, które gromadzi w specjalnie w tym celu wybudowanej Tawernie Kapitańskiej. Są to urządzenia ze statków, mapy, kompasy, książki i obrazy o tematyce marynistycznej, stroje żeglarskie z całego świata, maski afrykańskie, broń oraz instrumenty muzyczne. A w wolnych chwilach jeździ swoim Harleyem, którego nazywa „zabawką”.
Czy taki ktoś może zanudzić? Zdecydowanie nie!

Pływał raz marynarz który
Żywił się wyłącznie pieprzem
Sypał pieprz do konfitury
I do zupy mlecznej.

Wstęp wolny!
Spotkanie zorganizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Rozwoju i Edukacji „Lider”.
 

Autor:  Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie 
25.08.2016
Pozostaw 1 procent w Szczecinie - link otwiera się w innym serwisie