przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

ProMedia - spotkanie ze szczecińską przyrodą

Paweł Madejski – o szczecińskim świecie roślin

22 stycznia 2019(wtorek) o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie poświęcone niesamowitej roślinności naszego miasta. Gośćmi ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) będą Paweł Madejski oraz  Grzegorz Nowak i Małgorzata Nowakowska, współtwórcy albumu "Zieleń Szczecina" pod red. prof. Stachnak. Wstęp wolny.

Paweł Madejski- urodził się w Brzegu, a do Szczecina dotarł przez... Kraków, gdzie, zafascynowany fotogrametrią, ukończył geodezję inżynieryjno-przemysłową na Wydziale Geodezji AGH.
W roku 1983, korzystając z technik fotogrametrycznych, badał prądy morskie w rejonie Polskiej Stacji Polarnej w Zatoce Hornsund na Spitsbergenie. Efektem tej pracy była kolejna propozycja uczestnictwa w XI Wyprawie Antarktycznej PAN w roku 1987. Podczas tej wyprawy prowadził fotogrametryczny pomiar prądów morskich w Cieśninie Bransfielda. Uczestniczył również w pracach przygotowawczych przed założeniem hiszpańskiej bazy antarktycznej. Jest też autorem fotogrametrycznej mapy okolic bazy, w zatoce Johnson Bay, wyspy Livingstone. W 1990 kierował XIV Wyprawą Polskiej Akademii Nauk do Stacji im. H. Arctowskiego.
Jak sam mówi, miał szczęście zawadzić swoimi stopami o każdy z kontynentów. Teraz próbuje odwiedzić urokliwe zakątki Polski leżące poza głównymi trasami turystycznymi o czym opowiada na stronie rowerembezpośpiechu.pl.
Rozszerzył swoje zainteresowania o przyrodę szczecińskich parków i skwerów, czego rezultatem jest mapa ciekawych obiektów dendrologicznych szczecińskich parków tworzona w Systemie Informacji Przestrzennej miasta Szczecina (geoportal.szczecin.pl oraz profil Drzewa i krzewy Szczecina).
Paweł Madejski uczestniczył również w pomiarach Jaskini Czarnej w Tatrach oraz był jednym z organizatorów i uczestników I Wyprawy BARI, prowadzącej dla UNESCO inwentaryzację zabytku w Fez w Maroku.

dr hab. inż.Grzegorz Nowak - kierownik Zakładu Meteorologii, Botaniki i Kształtowania Terenów Zielonych ZUT.

dr inż. Małgorzata Nowakowska - dendrolog i architekt krajobrazu. Autorka i współautorka licznych publikacji naukowych, opracowań i książek popularnonaukowych o tematyce dendrologicznej i architektury krajobrazu. Projektantka zieleni i małej architektury, której kilkadziesiąt realizacji wzbogaca tereny zurbanizowane i obszary poza miastami. W Szczecinie zajmowała się m.in. zieloną aranżacją przy nowym budynku szpitala w Zdunowie, zielenią przy ulicach: Krzywoustego, Sowińskiego, Taczaka, Arkońskiej, deptakiem na ul. Kaszubskiej. Inspiracją w pracy zawodowej są dla niej naturalizm i nowoczesne rozwiązania skandynawskie.

 

Organizatorzy:
Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie,
Fundacja Ścieżkami Pomorza.

Autor:  Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie 
21.01.2019