przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Tydzień świętowania 70-lecia SP 56

 

Trudno uwierzyć, że szkoła, która znajduje się w budynku z 1969 roku może obchodzić 70-lecie swojego powstania. Jak widać są jednak na tym świecie rzeczy, które nie śniły się nie tylko filozofom, ale i matematykom. Szkoła powstała w 1946 roku, początkowo nosiła numer 10, mieściła się przy ulicy Wielkopolskiej, a następnie przy ul. Henryka Pobożnego. Była częścią XI-letniej Szkoły Ogólnokształcącej. W 1969 roku SP 56 doczekała się osobnej siedziby i została przeniesiona do budynku przy ul. Jacka Malczewskiego 22.

13 października br. odbyła się uroczysta gala z okazji wyjątkowego jubileuszu - 70-lecia szkoły. Data ta nie została wybrana przypadkowo. Dokładnie 43 lata wcześniej, 13 października 1973 roku, podczas uroczystej ceremonii nadano szkole imię Kapitana Żeglugi Wielkiej Konstantego Maciejewicza.

Jeden dzień świętowania? To stanowczo za mało! 70 urodziny naszej szkoły trwały cały tydzień!

W poniedziałek (10 października) rozpoczęliśmy obchody spektaklem pt. „Kapitan Kapitanów”, który przybliżył wszystkim uczniom naszej szkoły sylwetkę patrona. Powstało również wielkie, pamiątkowe zdjęcie uczniów i nauczycieli. Podczas urodzin nie mogło zabraknąć tortu. Był on wyjątkowy, ponieważ został przygotowany przez uczniów i ich rodziców, a tworzyło go kilkaset muffinek. Oczywiście udało się z nich nawet ułożyć napis - „70 lat SP 56”. Pierwszy dzień świętowania zakończył mecz piłki siatkowej, w którym starły się ze sobą drużyny rodziców i nauczycieli.
We wtorek uczniowie wzięli udział w turnieju „Kocham cię szkoło”. Sprawdzili swoją wiedzę dotyczącą historii naszej szkoły oraz czasów im współczesnych. Postawiliśmy ich przed nie lada wyzwaniem. W końcu nie tak łatwo policzyć, jakie imię jest najpopularniejsze wśród nauczycieli, czy ile okien znajduje się w sali gimnastycznej.

Środę rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele o.o. Dominikanów. Została odprawiona w intencji szkoły, nauczycieli, absolwentów, uczniów i ich rodziców. Następnie odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na marynarzy oraz wręczenie krawatów dla uczniów klas czwartych, którzy w ten sposób symbolicznie stali się starszymi marynarzami.

Czwartek, 13 października był najważniejszym dniem, ponieważ to wtedy odbyła się uroczysta gala. W uroczystości wzięli udział: Przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego pani Teresa Kalina, Prezydent Miasta Szczecin Piotr Krzystek, pani Izabela Pawlak Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego w Kuratorium wraz z współpracownikami, pani Małgorzata Łabuń Dyrektor Wydziału Oświaty, radni miasta Szczecin: pani Renata Łażewska, pani Jolanta Balicka, pan Bazyli Baran, pan Ireneusz Koczan Przewodniczący Rady Osiedla Śródmieście, pan Ireneusz Konopa Komendant Komisariatu Policji Niebuszewo, pani Teresa Mądry wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Przewodnicząca Rady Rodziców naszej szkoły pani Justyna Sidor, pani Barbara Grzybowska i pani Lidia Tymoszyńska – wieloletni dyrektorzy naszej szkoły oraz syn naszego patrona pan Olgierd Maciejewicz. W gali wzięli udział również nauczyciele, uczniowie oraz absolwenci, a także byli i obecni pracownicy szkoły.

Po części oficjalnej uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje talenty aktorskie, wokalne, taneczne oraz muzyczne. W przygotowanym przez nich przedstawieniu nie mogło zabraknąć nawiązań do początków naszej placówki, lat 70 oraz patrona naszej szkoły. Widzów zachwyciły brawurowe wykonania piosenek: „Parostatek”, „Do zakochania jeden krok”, O mnie się nie martw”, czy też „Orkiestry dęte”. Na zakończenie gali wszyscy uczniowie wspólnie zaśpiewali piosenkę, napisaną specjalnie z okazji jubileuszu szkoły.

Jedna z sal lekcyjnych w tym wyjątkowym dniu zamieniła się w muzeum. Można było w niej podziwiać pamiątkowe rzeczy związane z historią szkoły. Niektóre były bardzo stare i cenne. Pojawiły się dawne fartuszki, kałamarze, obsadki i stalówki, wysłużone elementarze i zeszyty, czarno-białe fotografie. Wszystkim, którzy zechcieli wypożyczyć nam swoje pamiątki serdecznie dziękujemy.

Goście mogli również obejrzeć wystawy prac plastycznych, przygotowanych przez naszych uczniów („Latarnie morskie”, „Latanie Europy”, „Kapitanowie szkoły”, „Kontynenty świata”, „Maciejewicz w oczach uczniów”, „Wspomnienia o SP 56”) oraz dokonać zakupów w sklepiku urodzinowym. Jego motywem przewodnim była symbolika morska, stąd czekały tam pluszowe ośmiornice, wieloryby, marynistyczne poduszki, magnesy i zakładki do książek z wizerunkiem morskich latarni oraz różne gadżety z logo naszej szkoły.

Świętowanie zakończyliśmy w piątek. Dzień Komisji Edukacji Narodowej uczniowie klas I-III oraz oddziałów przedszkolnych uczcili „Balem morskich stworzeń”. W szkole można było spotkać piratów, syrenki, żółwie, ośmiornice, marynarzy, ryby i wiele innych postaci. Tego dnia królowała kreatywność. Z pewnością naszym uczniom nie zabrakło wyobraźni. Uczniowie klas IV-VI natomiast spróbowali swoich sił w grze terenowej „Szlakiem Maciejewicza”. Wszystkie klasy dzielnie odnajdywały kolejne punkty i wykonywały czekające tam na nich zadania. Chłodny dzień z pewnością ociepliły im gorące, sportowe emocje.

Wszystkim, którzy wspólnie z nami dzielili radość świętowania, chcielibyśmy serdecznie podziękować.
 

Autor:  Szkoła Podstawowa nr 56 
25.10.2016
Pozostaw 1 procent w Szczecinie - link otwiera się w innym serwisie