przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Kompozycje Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza w Filharmonii w Szczecinie

Kto nie zna piosenek „Czterdzieści lat minęło”, „Wojna domowa” czy „Tylko wróć” z charakterystyczną frazą: tak mi źle, tak mi źle, tak mi szaro? Za wszystkimi tymi przebojami stoi Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz – jedna z najważniejszych osobistości polskiej sceny jazzowej, saksofonista, ale też autor muzyki do przeszło 200 filmów i seriali telewizyjnych.

Do telewizji i kina dotarł ścieżką nie muzyczną, a operatorską, gdyż taki właśnie kierunek wybrał w Łódzkiej Szkole Filmowej, do której trafił w 1949 roku. Jednak muzyka, a jazz przede wszystkim, była bardziej pociągająca niż plan zdjęciowy. Na początku lat 50. założył grupę „Melomani”, do której szybko przyłączył się pianista Krzysztof Komeda, a także Andrzej Kurylewicz czy Zbigniew Namysłowski. W 1958 był członkiem pierwszego jazzowego bandu, który wystąpił przed publicznością w warszawskiej Filharmonii Narodowej. W stolicy związał się z klubem Hybrydy. Pod koniec lat 60. Duduś wycofał się z życia koncertowego i oddał się wyłącznie komponowaniu, stając się jednym z ulubionych autorów muzyki polskich twórców filmowych.

To Matuszkiewicz stoi za przebojami, które usłyszeć można w filmach „Jak rozpętałem II wojnę światową”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Zaklęte rewiry” czy w serialach „Alternatywy 4”, „Janosik”, „Podróż za jeden uśmiech”. Album z jego najpopularniejszymi utworami filmowymi z kolekcji „Wielcy kompozytorzy filmowi” otrzymała status złotej płyty. Krzysztof Herdzin jest autorem suity, w której połączył najpiękniejsze tematy z filmów i dyrygował orkiestrą podczas nagrania płyty. Właśnie tę wiązankę przebojów Dudusia Matuszkiewicza w wykonaniu szczecińskich symfoników i pod batutą Herdzina usłyszą melomani w Filharmonii w Szczecinie. Herdzin jako jeden z nielicznych artystów z powodzeniem łączy działalność na polu muzyki klasycznej i jazzowej, a także pop. Grał w zespole Zbigniewa Namysłowskiego, współpracował między innymi z kwartetem Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Ewą Bem, Lorą Szafran czy Dorotą Miśkiewicz. W swojej autorskiej dyskografii ma 14 albumów. Jako pianista, dyrygent, kompozytor i aranżer brał udział w nagraniu ponad 200 CD.

Szczecińskim symfonikom towarzyszyć będzie duet: kontrabasista Mariusz Bogdanowicz oraz perkusista Piotr Biskupski. Na co dzień muzycy wraz z Włodzimierzem Nahornym tworzą słynne jazzowe trio.

Koncert rozpocznie się w piątek 27 maja o godz. 19 w sali symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Bilety w cenie od 50 do 20 zł dostępne są w kasie Filharmonii i na stronie www.filharmonia.szczecin.pl.

Autor:  Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie 
25.05.2016
Pozostaw 1 procent w Szczecinie - link otwiera się w innym serwisie