przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

10 urodziny Galerii "Tworzę się "

1. Nagrywamy teledysk do piosenki „MIASTO DZIECI”

21.06.2024 godz. 16:00 zbiórka w Ogrodach Śródmieście, Wielkopolska 19, wstęp wolny bez zapisów

FB: https://www.facebook.com/share/31FmSciKNsgtLtLd/

W pierwszym tygodniu wakacji, wspólnie z dziećmi, nagrywamy i wymyślamy piosenkę MIASTO DZIECI (warsztaty dźwiękowe “Nagrywamy piosenkę”). Piosenka, oprócz tekstu musi posiadać teledysk…

Zapraszamy Was do przyłączenia się i zabrania własnych transparentów lub kolorowych flag, zaznaczających obecność dzieci w naszym społeczeństwie. Teledysk będzie nagrywany w 4 lokacjach (w Ogrodach Śródmieście, w szkołach, w studio nagrań i przestrzeni miasta).

Drodzy Przyjaciele TWORZĘ SIĘ! 21.06 (piątek) o godz. 16:00 zapraszamy do Ogrodów Śródmieście (ul. Wielkopolska 19). Zabierzcie rodzinę, znajomych i własnoręcznie zrobiony transparent (na materiale lub kartonie), który będzie mówił o tym jak się czujecie, co lubicie, czego Wam brakuje w mieście, co jest dla Was ważne. Jeśli chcecie powiedzieć coś dorosłym, to będzie to doskonały moment. W pochodzie będzie nam towarzyszyć muzyka. Transparent może być również o niej. Może chcecie, żeby było jej więcej w naszym mieście? Starajcie się wymyślić krótkie hasła, które będą czytelne dla innych i nie będą nikogo obrażać. Można zapisać hasło w formie pytania ?? Dysponujemy okrągłymi kijkami do przymocowania transparentów, którymi chętnie podzielimy się na miejscu w Ogrodach.

Z Ogrodów Śródmieście, o godz. 16:30 wyrusza muzyczny pochód “Święto Muzyki 2024” organizowany przez Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, do którego zamierzamy się przyłączyć z naszymi transparentami i hasłami. Jak piszą organizatorzy, przemarsz zakończy się na Placu Solidarności pod Filharmonią. O 19:00 w złotej sali symfonicznej zabrzmi Carmina Burana Carla Orffa. Święto Muzyki jest prawdziwym festiwalem dla wszystkich, którzy chcą cieszyć się muzyką i dzielić nią z innymi, W roli głównej wystąpią młodzieżowe orkiestry dęte.
Chodźcie! Możecie dołączyć na godzinę, dwie lub zostać do końca :) Zabierzcie transparenty i jakiś instrument!
Wydarzenie “Święto muzyki”: https://www.facebook.com/share/Ytth8WgHX3VBg6rR/

Premiera teledysku odbędzie się podczas mini festiwalu MIASTO DZIECI, który odbędzie się w ostatni weekend wakacji, tj. 31.08-01.09.2024. Teledysk zostanie także udostępniony w Internecie.
Uczestnicy: dzieci, młodzież, dorośli

Prowadzenie nagrania w Ogrodach: Paulina Ratajczak i Karolina Gołębiowska
Prowadzenie nagrania w szkołach, w studio i przestrzeni miasta: Marysia Dąbrowska, Karolina Gołębiowska, Joanna Bonisławska i Paulina Ratajczak
Operator: Kacper Bukartyk,montaż: Łukasz Chruściel
Partner: Katedra Filmu Akademii Sztuki w Szczecinie
 

2. Nagranie piosenki MIASTO DZIECI - warsztaty dźwiękowe i realizacja nagrania w studio

TWORZĘ SIĘ w Domu Kultury „13 Muz” (wejście od ul. Tkackiej)
26.06.2024 godz. 17:00-19:00
27-28.06.2024 godz. 11:00-14:00

obowiązują zapisy tworzesie@gmail.com
FB: https://www.facebook.com/share/kwbt8MTVPWESG1Pk/

Pod koniec 2023 r dzieci w całości zaprojektowały, wymyśliły i udźwiękowiły wystawę MIASTO DZIECI. Dorośli twórcy- artyści i animatorzy, pomogli dzieciom zbudować ich królestwo. Rządy w galerii całkowicie przejęły dzieci. Urządziły miasto po swojemu, spisały regulamin, a swobodę i zabawę postawiły na pierwszym miejscu. W MIEŚCIE można spotkać latające chomiki, dom baton czekoladowy czy drzewo „Ługi Bugi”.

Brakuje tylko piosenki…do realizacji której przyda się wsparcie fajnej osoby dorosłej. Tak się składa, że znamy taką, nazywa się ASI MINA, uwielbia łączyć słowa, tworzyć muzykę i pracować z młodymi ludźmi. O beaty do utworu zadba syn artystki, Jeremi Bronisławski aka JJ. Jest jeszcze jeden człowiek, uwielbiany przez dzieci, który nie rozstaje się z ukulele– Pan Bartek . Założył nawet młodocianą szajkę, która rządzi w mieście i nazywa się UKUBANDA. Będzie nas wspierać jeszcze jedna fajna osoba dorosła – Marysia Dąbrowska, która pomoże młodym twórcom wcielić się w odpowiednie role.
Z takiego składu musi powstać coś NIEZWYKŁEGO, w dodatku profesjonalnie zarejestrowanego w studiu nagrań Akademii Sztuki w Szczecinie.

Prowadzenie: Joanna Bronisławska (ASI MINA)
Współpraca: Bartek „Orzeł” Orłowski, Marysia Dąbrowska i Paulina Ratajczak
Partner: Akademia Sztuki w Szczecinie, Wydział Sztuki Mediów, Fotografii i Filmu Eksperymentalnego

Zapisy: na warsztaty zapraszamy dzieci w wieku 8-12 lat, które piszą wiersze/piosenki, układają rymowanki i lubią śpiewać (koszt materiałów 15 zł/dziecko na całe warsztaty). Udział w przedsięwzięciu wiąże się z udziałem w nagraniach piosenki w studio, w dniu 28.06. Wiąże się również ze zgodą na video-rejestrację nagrania oraz warsztatów. Planujemy również zrealizować nagrania do teledysku do powstałej piosenki.
Mail: tworzesie@gmail.com, ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.


3. Kąpiel w dźwiękach lasu

06.07.2024 godz. 11:00-15:00, Dolina Siedmiu Młynów (miejsce zbiórki zostanie przesłane mailem)
wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy: tworzesie@gmail.com

Kilkugodzinny spacer po obszarach leśnych Szczecina. Peter Wohlleben, jeden z najbardziej znanych leśników świata, autor książki „Sekretne życie drzew” poleca, aby las odkrywać wszystkimi zmysłami, zażywając kąpieli leśnych. Wykorzystując przede wszystkim ze zmysł słuchu i dotyku, wspólnie z uczestnikami, zanurzymy się w środowisku leśnym, analogicznie do zanurzenia się wodzie. Grupę poprowadzi certyfikowany przewodnik Shinrin Yoku – Jacek Gawroński. W ramach spaceru skupimy się na otaczających dźwiękach, zapachach, kształtach i fakturach. Wspólnie z uczestnikami, spróbujemy stworzyć kompozycje z dźwięków natury oraz obrazy z elementów natury. Kąpiel w dźwiękach zakończymy zmysłem smaku oraz małym poczęstunkiem, składającym się z darów lasu.

Prowadzenie: Jacek Gawroński
Uczestnicy: dzieci 7+, młodzież, dorośli
Mail: tworzesie@gmail.com, ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.


4. Słuchowisko „SZCZECIN DZIECI” trzydniowe warsztaty literacko-dźwiękowe oraz rejestracja cyfrowa słuchowiska

TWORZĘ SIĘ w Domu Kultury „13 Muz” (wejście od ul. Tkackiej)
31.07 - 02.08.2024 godz. 10:00-14:00
wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy: tworzesie@gmail.com

W 2023 roku na ścianach galerii powstał wielkoformatowy mural SZCZECIN DZIECI, utkany z nazw i neologizmów pochodzących od dzieci, zebranych podczas akcji z mieszkańcami Szczecina, namalowany przez artystkę Karolinę Gołębiowską. Zamiast Wałów Chrobrego, mamy Wały Dobrego, dzielnica Szczecin Podjuchy, zamieniła się w Szczecin Poduchy, Baszta Siedmiu Płaszczy dostała Paszczę, a ul. Kadłubka przemianowała się w ul. Taka Dupka. Snujemy opowieści w tym niezwykłym mieście, podróżując palcem po mapie. Wyobrażamy sobie, że DOBRY poznał Damę Pomorzańską, której Matka Teresa z Katapulty nie chciała zgodzić się na spacer na “Jasne Dłonie”. A gdyby te historie mogli usłyszeć inni? Jesteśmy pewni, że dzieci zabiorą nas w fantastyczną podróż. Dzięki nim i prowadzącym warsztaty będziemy mogli usłyszeć alternatywną opowieść o Szczecinie w postaci słuchowiska.
Prowadzący trzydniowe warsztaty skierują uwagę na niezwykłość dziecięcej wyobraźni oraz łączenia rzeczywistości z fantazją.

Prowadzenie: Dorota Bielska, Jarek Rebeliński
Uczestnicy: dzieci w wieku 6-12 lat
Mail: tworzesie@gmail.com, ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.


5. Międzypokoleniowe warsztaty filmowe dla dzieci i dorosłych oraz realizacja filmu poklatkowego o Szczecinie

Dom Kultury „13 Muz” (wejście główne, Sala Lustrzana 1 piętro)
10.08-11.08.2024 godz. 11:00-15:00
wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy: tworzesie@gmail.com

Motywem przewodnim przygotowania animacji poklatkowej, be?da? miejsca zwia?zane ze Szczecinem, takie jak budynki, pomniki, parki. Warsztaty tworzenia filmu animowanego metodą pikselacji zrealizowane zostaną w oparciu o poklatkowe zdjęcia wykonane wybranym obiektom i osobom. To dzieci i ich opiekunowie wcielą się w rolę aktorów. Ożywimy niektóre rzeźby, zobaczymy kto mieszka w parkach i szczecińskich budynkach. Liczymy na wyobraźnię uczestników. Animacja poklatkowa pozwala ją totalnie wyzwolić. Spotkania przewiduja? ro?wniez? nauke? montaz?u i udźwiękowienia. Finał warsztatów to projekcja wspólnego filmu podczas festiwalu MIASTO DZIECI (ostatni weekend wakacji)

Prowadzenie: Dominika Wyrobek, Paulina Ratajczak
Uczestnicy: dzieci 7-11 lat, dorośli opiekunowie
Mail: tworzesie@gmail.com, ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.


Kuratorka projektu: Paulina Ratajczak
Organizatorzy: Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury „13 Muz”
Działania z okazji 10 urodzin galerii TWORZĘ SIĘ dofinansowano ze środków Miasta Szczecin. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury-– państwowego funduszu celowego.
Patroni medialni: wszczecinie.pl, szczecindladzieci.net.pl
 

Autor:  Dom Kultury "13 Muz" 
12.06.2024