przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Tydzień Olimpijski w SP51


 

Czym się różni Olimpiada od Igrzysk? Jak powstały Igrzyska? Czym są dla sportowców? Gdzie odbędą się kolejne i czego możemy dowiedzieć się o miejscu ich rozgrywania? Na te i mnóstwo innych pytań szukaliśmy odpowiedzi podczas Tygodnia Olimpijskiego, zorganizowanego w dniach 13-17 czerwca.

Zdobywanie wiedzy o Igrzyskach odbywało się podczas lekcji z wielu przedmiotów, co miało na celu ukazanie interdyscyplinarności podjętej tematyki. Na lekcji języka polskiego dowiedzieliśmy się, że dawniej przyznawano medale nie tylko sportowcom, ale także artystom – pisarzom, czy poetom, za dzieła traktujące o sporcie. Na lekcji przyrody uczniowie zapoznali się z geograficznymi uwarunkowaniami gospodarza Igrzysk – Rio de Janeiro. Nawet na lekcji matematyki obecny był sport… w zadaniach.

Żelaznym punktem programu były oczywiście imprezy sportowe. Odbyła się „Spartakiada klas 3”, podczas której uczniowie mogli sprawdzić się w konkurencjach lekkoatletycznych – skoku w dal, rzucie „oszczepem”, czy w biegu sprinterskim.

Młodsi uczniowie z klas 2 oraz „zerówek” i grupy przedszkolnej również mogli poczuć się jak prawdziwi uczestnicy zawodów. Dla nich zorganizowane zostały imprezy „Od młodzika do olimpijczyka”. Mieli okazję przećwiczyć dyscypliny wchodzące w skład programu Igrzysk: koszykówkę, piłkę siatkową, nożną, ręczną i lekkoatletykę. Spisali się rewelacyjnie, bawiąc się sportem, w myśl hasła olimpijskiego – „Nie wynik jest najważniejszy, lecz udział”. Uczniowie klas 1 podczas zajęć świetlicowych poznawali pojęcie Igrzysk i symbolikę kół olimpijskich, a swoje sportowe marzenia uwieczniali na kartkach papieru.

W holu na I piętrze mogliśmy podziwiać makiety „Sportowych aren Igrzysk w Rio de Janeiro” – przygotowane na konkurs plastyczny. Zwieńczeniem Tygodnia Olimpijskiego był „Konkurs wiedzy olimpijskiej”. Każdy uczeń wypełniał karty konkursowe z pytaniami, na które odpowiedzi poznał podczas całego tygodnia. Wśród prawidłowo wypełnionych kart losowane były atrakcyjne sportowe nagrody. „Korespondencyjnie” Tydzień Olimpijski uczcili również uczniowie, którzy akurat w tym tygodniu przebywali na „Zielonej szkole” w miejscowości Sypniewo. Pod kierunkiem p. Marty Bieleckiej tworzyli sportowe prace plastyczne oraz brali udział w sportowych rozgrywkach.

Wzorem zawodów sportowych miniony tydzień obfitował w prawdziwie sportowe emocje. Na kolejne poczekamy do 5 sierpnia, kiedy w Rio de Janeiro atleci z całego świata rozpoczną zmagania o te najważniejsze dla każdego z nich trofea. Szkoda tylko, że na kolejny Tydzień Olimpijski w naszej szkole poczekamy 4 lata, ale i przez ten czas sportowych emocji na najwyższym poziomie w naszej SP51 nie zabraknie!


Marta Hanczewska

Autor:  Szkoła Podstawowa nr 51 
23.06.2016
Szczeciński Budżet Obywatelski 2019 - link otwiera się w innym serwisie