przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Luty w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Zestawienie wydarzeń w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie, luty 2020

 

Wydarzenia w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2)

1 lutego, godz. 12.00 (sobota)
Zaczytani SŁOWianie - spotkanie organizacyjne nowego klubu

Zapraszamy Polaków i Ukraińców na spotkanie organizacyjne nowo powstającego klubu. Wspólnie chcemy stworzyć w bibliotece miejsce do spotkań i dyskusji. Poznajmy literaturę i kulturę naszych krajów, wymieńmy się doświadczeniami czytelniczymi, porozmawiajmy w języku polskim i ukraińskim.
Wstęp wolny.
Współorganizator: stowarzyszenie Mi-Gracja

 

6 lutego, godz. 18.00
Spotkanie z Dianą Brzezińską

Diana Brzezińska, autorka szczecińskich kryminałów, będzie kolejnym naszym gościem. W połowie stycznia ukazał się drugi tom trylogii tworzonej przez Brzezińską. „Zaufasz mi” to kontynuacja przygód Ady Czarneckiej i Krystiana Wilka.
O książce: Policja w Szczecinie znów ma pełne ręce roboty. Miastem wstrząsają wiadomości o kolejnych samobójstwach. Życie odbiera sobie młody chłopak wychodzący na prostą, nastolatka, która ma wszystko, ojciec dwójki dzieci... Co pchnęło ich do samobójstwa? I czy na pewno sami odebrali sobie życie?
O autorce: Diana Brzezińska z wykształcenia jest prawniczką, a z zamiłowania – obserwatorką rzeczywistości. To policzanka z dziada pradziada, ale aktualnie mieszkanka Szczecinie. Autorka debiutowała już w 2017 roku obyczajową powieścią „Carpe diem”, ale pod pseudonimem „Diane Rose”. W ubiegłym roku ukazał się kryminał „Będziesz moja”, który rozpoczyna serię powieściową autorki.

7 lutego, godz. 18.00
Spotkanie z Moniką Szymanik

Zapraszamy na spotkanie z Moniką Szymanik, autorką książki „Kamienica w lesie. Wstęp wolny.
Monika Szymanik, z wykształcenia germanistka, pochodzi z Gorzowa Wielkopolskiego, w Szczecinie mieszka od piętnastu lat. Niestrudzenie szuka w mieście ciekawych miejsc, zwłaszcza starych kamienic, zabytków, budynków z duszą i historią. Książka jest osobistym zapisem odkrywania na nowo miasta i jego tajemnic. Autorka publikowała zdjęcia na profilach @kamienica_w_lesie na Instagramie i Facebooku.
Tak mówi o tym wyjątkowym albumie: „Książka ‘Kamienica w lesie. Instagramowe wędrówki szczecinianki’ to mój fotograficzny zapis wędrówki po stareńkim Szczecinie. W listopadzie 2018 założyłam konto na instagramie Kamienica_w_lesie, żeby zobaczyć czy ktokolwiek będzie zainteresowany książką. Po roku książka się ukazała i została niezwykle ciepło przyjęta. Album zawiera na 192 stronach 278 zdjęć wybranych z 7 tysięcy. Wszystkie zostały wykonane przeze mnie telefonem komórkowym w 2019 roku”.

18 lutego, godz. 18.00
"rzeczywistość". Wystawa plakatów.

Zapraszamy na wernisaż wystawy plakatów Dominiki Kidoń, studentki Wydziału Grafiki Kolegium Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Wstęp wolny
Dominika Kidoń (pseudonim Nikki) - studentka II roku, II stopnia Wydziału Grafiki Akademii Sztuki w Szczecinie, kierunek grafika projektowa. Urodzona w Szczecinie, rocznik '93. Średnie wykształcenie zdobyła w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi, następnie ukończyła studia I stopnia na kierunku Multimedia Akademii Sztuki w Szczecinie.
W grafice najlepiej czuje się projektując plakaty. Stosuje różne techniki. W projektach najczęściej wykorzystuje fotografię oraz sitodruk. Poza sztuką i grafiką interesuje się sportem oraz motoryzacją.
Na wystawie zaprezentuje plakaty powstałe w Pracowni Multimedialnego Projektowania Graficznego prowadzonej przez prof. dr. hab. Lexa Drewińskiego.


20 lutego, godz. 18.00
Cztery pory parków. WIOSNA

Zapraszamy na pierwsze spotkanie w ramach nowego cyklu poświęconego florze szczecińskich parków. Pomysłodawcą cyklu i równocześnie prowadzącym spotkania jest Paweł Madejski. Wstęp wolny.
Podczas spotkania Paweł Madejski zaprezentuje mapę drzew i krzewów, a następnie w formie prezentacji przedstawi rośliny, które wiosną mogą zainteresować spacerujących po szczecińskich parkach. Na zakończenie spotkania opowie o swoich zamierzeniach związanych z oznaczeniem tabliczkami kolejnych drzew.
Już teraz zapraszamy na kolejne części cyklu: w maju porozmawiamy o roślinności letniej, w sierpniu o jesiennej, a w listopadzie – o zimowej.
Paweł Madejski jest autorem mapy ciekawych obiektów dendrologicznych szczecińskich parków tworzonej w Systemie Informacji Przestrzennej miasta Szczecina (geoportal.szczecin.pl). Prowadzi też profil Drzewa i krzewy Szczecina https://www.facebook.com/Drzewa.i.krzewy.Szczecina/.
W wolnym czasie zwiedza urokliwe zakątki Polski leżące poza głównymi trasami turystycznymi o czym opowiada na stronie rowerembezpośpiechu.pl.

24 lutego, godz. 18.00
Miasto w komiksie [Taktownie O Komiksie]

Zapraszamy na kolejne spotkanie naszego dyskusyjnego klubu komiksowego Taktownie O Komiksie. Przypominamy, że spotkania są otwarte i jesteśmy otwarci na nowych dyskutantów. Wstęp wolny!
Tematem spotkania będzie „Miasto w komiksie”. Czekamy na Wasze propozycje lektur pod mailem elewatorkultury@gmail.com.
Korzystając z formuły dyskusyjnych klubów książki, zapraszamy na comiesięczne spotkania poświęcone rozmowom o komiksach. Interesują nas zarówno komiksy nowe, jak i klasyczne, tradycyjne oraz te nowatorskie. Dyskutujemy o publikacjach europejskich, amerykańskich, a także japońskich.
Na spotkania zapraszamy w każdy ostatni poniedziałek miesiąca. Kolejne spotkanie odbędzie się 30 marca 2020. Temat: „Komiks eksperymentalny”.


25 lutego, godz. 18.00
„Kapłony i szczeżuje”. Spotkanie z Jarosławem Dumanowskim

Zapraszamy na spotkanie z Jarosławem Dumanowskim, wybitnym znawcą historii kuchni i jedzenia, współautorem (wraz z Magdaleną Kasprzyk-Chevriaux) bardzo dobrze przyjętej książki „Kapłony i szczeżuje. Opowieść o zapomnianej kuchni polskiej”. Wstęp wolny.
Jarosław Dumanowski – profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, historyk czasów nowożytnych, specjalizuje się w historii kultury, kontaktach polsko-francuskich oraz w kulturowej historii kuchni i jedzenia.
„Kapłony i szczeżuje” to opowieść o kuchni tak dawnej, że już zapomnianej. Kapłon, czyli wykastrowany i tuczony kogut, był popularnym składnikiem potraw w pierwszej znanej nam polskiej książce kucharskiej, z kolei szczeżuje urozmaicały jadłospis najbiedniejszych. Niemal w każdym daniu można znaleźć garstkę wiedzy o przyrodzie i medycynie, czubatą łyżkę antropologii i kultury, szczyptę wydarzeń historycznych.


26 lutego, godz. 17.00
Kompetencje przyszłości [Techklub]

Zapraszamy na kolejne spotkanie szczecińskiego Techklubu. Sieć TechKlubów to inicjatywa programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności pt. „Nowe Technologie Lokalnie”. Ich koordynatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W kilkunastu miastach w Polsce odbywają się spotkania, które poruszają kwestie wykorzystania nowych technologii w trzecim sektorze. Tegoroczna edycja poświęcona jest kompetencjom przyszłości. W spotkaniach biorą udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, biznesu, nauki i administracji.
Sektor 3.0 to inicjatywa, dzięki której organizacje non profit wykorzystują najnowsze rozwiązania technologiczne w działaniach społecznie użytecznych. W rezultacie organizacje funkcjonują sprawniej, docierają do większej liczby ludzi, a ich doświadczenia związane z nowymi technologiami inspirują innych do efektywniejszego działania.


27 lutego, godz. 18.00
[Słowem – kobieta. Bez tabu]

Kolejne spotkanie z cyklu „Słowem – kobieta. Bez tabu”. Prowadzenie: Monika Lesner. Wstęp wolny.
Monika Lesner jest dziennikarką, koordynatorką i pomysłodawczynią wielu projektów, organizatorką Transgranicznego Festiwalu Kobiet, prezeską Fundacji Pełnia Wyrazu.
„Słowem-kobieta. Bez tabu” to cykl spotkań, podczas których podejmowane będą zagadnienia związane z kulturą, psychologią, kwestiami społecznymi. Zaproszone zostaną ekspertki, artystki, pasjonatki danego tematu, aby merytorycznie przedstawić swój punkt widzenia, zainspirować publiczność do wzięcia udziału w dyskusji, czy samodzielnych rozważań. Kameralne, pełne życzliwości i otwartości na drugiego człowieka spotkania to doskonała okazja, aby zmierzyć się z tematami trudnymi, wspólnie poszukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania, rozwiać wątpliwości i pogłębić wiedzę. Partnerem projektu jest Fundacja Pełnia Wyrazu.


28 lutego, godz. 18.00
Spotkanie z Marią Reimann

Zapraszamy na spotkanie z Marią Reimann, promujące jej najnowszą książkę „Nie przywitam się z państwem na ulicy. Szkic o doświadczeniu niepełnosprawności”. Wstęp wolny.
Książka Marii Reimann jest próbą opisu zmagań z fizycznymi ograniczeniami i zrozumienia różnych znaczeń odmienności nie w pełni sprawnego ciała. Punktem wyjścia są dla autorki jej rozmowy z kobietami urodzonymi z zespołem Turnera, szczególną „kondycją genetyczną” wywołującą różne niejednoznaczne zmiany w budowie i funkcjonowaniu organizmu. Głosy rozmówczyń łączy zaś z własnym doświadczeniem życia z niepełnosprawnością. Skupienie, empatia i subtelne poczucie humoru towarzyszą głęboko humanistycznemu namysłowi nad cierpieniem i strategiami przekraczania ograniczeń. W efekcie otrzymujemy misternie skonstruowaną, złożoną z żywych, nasyconych uczuciami obrazów, poruszającą refleksję nad naszym człowieczeństwem.
Maria Reimann – antropolożka kultury i tłumaczka. Pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.


PLAKATeka – otwarcie nowej galerii

W lutym 2020 startujemy z nowym projektem. PLAKATeka to galeria w witrynie ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) utworzona we współpracy z Pracownią Multimedialnego Projektowania Graficznego Akademii Sztuki w Szczecinie. Galeria jest tak zaprojektowana, by prace można było oglądać zarówno w ProMediach, jak i z zewnątrz budynku, od strony ul. Krzywoustego.
Jako pierwsza w witrynie zawiśnie wystawa plakatów Anny Wanatowicz "Skazany na dres". Plakaty są dyplomem licencjackim w Pracowni Multimedialnego Projektowania Graficznego, promotorem pracy był prof. dr hab. Lex Drewiński.
Nazwa PLAKATeka ma bezpośrednie konotacje ze słowem „Biblioteka“, jak również z terminem „Grafoteka“ odnoszącego się do teki (teczki) z grafiką komputerową. Istotnym medium grafiki komputerowej jest PLAKAT, który jest przedmiotem studiów w Pracowni Multimedialnego Projektowania Graficznego AS. Nazwa projektu jest efektem połączenia dwóch słów posiadających wspólny mianownik w postaci końcówki „-teka“.

 

Ferie w Miejskiej Bibliotece Publicznej
(10-23 lutego 2020)

Zapraszamy dzieci pozostające w mieście w czasie ferii zimowych do naszych bibliotek. Podejmijcie wyzwanie walki z nudą! Waszym orężem będzie Wyobraźnia i Chęć do Zabawy, my zadbamy o wygraną.
W filii nr 4 (ul. Barnima 25) organizujemy zajęcia czytelniczo-plastyczne poświęcone Bałtykowi "Morze nasze morze", w filii nr 5 (ul. Mieszka I 105) odbędzie się turniej gier planszowych "Zagrajmy razem!". W "Biblioteczny pokój zagadek" zamieni się filia nr 28 (pl. Lotników 7), natomiast załoga filii nr 48 (ul. Rydla 93) wyczaruje "Magiczny świat Harry'ego Pottera". Do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) zapraszamy młodych miłośników nauk ścisłych na "Eksperymentalne ferie". "Wesołe hece w bibliotece" obiecujemy chętnym przybyłym do filii nr 3 dla dzieci (ul. Nałkowskiej 15) a "Sekrety i problemy zwierząt – czyli zwierzyniec w pytaniach i odpowiedziach" będzie można poznać w filii nr 9 dla dzieci (ul. Ks. Anastazji 27/2).
Wszystkie zajęcia w filiach bibliotecznych są darmowe, ale na niektóre obowiązują wcześniejsze zapisy, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc.

Wkrótce szczegółowe informacje o Feriach w Filiach.
 

Lista załączników:

Autor:  Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie 
31.01.2020
Zostaw 1% w Szczecinie - tu znajdziesz listę organizacji!