przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Finał Smaki Regionów 2018 - Relacja

Szanowni Państwo,
Jako obserwator szeroko pojętej sceny gastronomicznej w Polsce, w tym w szczególności szeroko pojętej tradycji kulinarnej i polskiego dorobku w zakresie dziedzictwa kulinarnego, stanowiącego bardzo ważny element polskiej tradycji i kultury, mam zaszczyt przekazać bardzo dobrą wiadomość z targów „Smaki Regionów 2018”, odbywających się w ramach Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP). W dniu 30.09.2018 Perłę w konkursie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów" zdobył Zespół Szkół Nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie, pod opieką pani Wioletty Skuratowicz (nauczyciel) w składzie: Damian Piorun i Mateusz Kota, za autorskie przepisy opiekuna, pani Wioletty Skuratowicz, w wykonaniu całego zespołu: "Aksamitną zupę krem z kiszonych ogórków z wędzonym pstrągiem i kozim serem” oraz „Roladki wołowe z sosem wiśniowo-różanym oraz placuszki z kapusty kiszonej z beczki".

W trakcie Wielkiego Finału Jan Zwoliński - wiceprezes Zarządu Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, poprosił o „okraszenie” tej nagrody szczególnymi brawami. Rzeczywiście, nagrodzone dania zostały świetnie skomponowane, na bazie kilku doskonałych regionalnych produktów, należących do dziedzictwa kulinarnego i nagradzanych także Perłą w latach wcześniejszych.
To pierwsze takie wyróżnienie, które otrzymała szkoła gastronomiczna w Polsce. Konkursowy zestaw potraw powstał w duchu Slow Food, z oryginalnych, regionalnych produktów, między innymi:

  • pstrąga wędzonego z Gospodarstwa Rybackiego „Zielenica” w Zielenicy,
  • wołowiny ze Spółdzielczej Agrofirmy Witkowo,
  • ogórka kołobrzeskiego z Gospodarstwa Ekologicznego Sątyrz,
  • konfitury z płatków róży oraz marynowanej dyni z Gospodarstwa Ekologicznego „SEDINA" w Dolicach,
  • serka koziego z gospodarstwa Kozi Gródek pani Lidii Ordysińskiej w Wołczkowie.

Konkurs „NASZE KULINARNE DZIEDZICTWO – SMAKI REGIONÓW” to najważniejszy w Polsce konkurs, dotyczący dziedzictwa kulinarnego. Jest to konkurs, organizowany przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Urzędy Marszałkowskie. Partnerem konkursu jest Związek Województw RP. Przebiega w dwóch płaszczyznach: na najlepszy regionalny i tradycyjny produkt żywnościowy oraz na najlepsze danie i potrawę regionalną i tradycyjną. Jego laureaci otrzymali nagrodę Perła w trakcie Wielkiego Finału podczas Targów Smaki Regionów, które odbywają się w tym roku w dniach 29.09-01.10.2018 w ramach Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP).
Jest to bardzo prestiżowa nagroda o charakterze ogólnopolskim. Zespół Szkół Nr 6 im. Mikołaja Reja jest pierwszą jak do tej pory szkołą w Polsce, która otrzymała statuetkę Perła 2018 za najlepsze danie i potrawę regionalną i tradycyjną, o czym zdecydowała we wrześniu 2018 Krajowa Kapituła Konkursu. Otrzymując nagrodę, szczeciński „gastronomik”, będzie na zawsze wpisany do historii dziedzictwa kulinarnego w Polsce. Nagrodzone dania staną się elementem polskiej i regionalnej tradycji kulinarnej. To także niezwykle ważny powód do dumy dla szkoły, która posiada tak uzdolnionych uczniów oraz tak zaangażowanych i kreatywnych nauczycieli, jak pani Wioletta Skuratowicz. To także bardzo ważny powód do satysfakcji dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, jako jednego ze współorganizatorów konkursu oraz władz miasta Szczecin, które patronuje szkole.

Z wyrazami szacunku,
Marek Defée

Autor:  Zespół Szkół Nr 6 
03.10.2018
Zostaw 1,5% podatku
w Szczecinie trwa nabór projektów w kolejnej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2025