przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Konkurs "Planeta Energii"

„Planeta Energii” – pożyteczna wiedza o prądzie dla młodszych dzieci


Jak wytłumaczyć dzieciom czym jest prąd? Dlaczego jest niezbędny w domu, w szkole, na ulicy? Jak bezpiecznie i oszczędnie z niego korzystać? Na te i wiele innych pytań odpowiada konkurs edukacyjny „Planeta Energii”, którego piąta edycja właśnie trwa. Dotychczas w ramach programu cenną wiedzę o energii elektrycznej zdobyło niemal 160 000 dzieci z całej Polski.

Komputer, czajnik elektryczny, telefon komórkowy czy lodówka to stałe i bardzo ważne elementy naszej rzeczywistości. Prąd zasila większość urządzeń wokół nas i pomaga w wykonywaniu wielu czynności. Korzystają z niego nie tylko dorośli, ale także dzieci. To właśnie z myślą o nich Grupa Energa już od pięciu lat realizuje autorski program edukacyjny „Planeta Energii”, organizowany w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Jego głównym celem jest propagowanie wśród najmłodszych wiedzy o energii elektrycznej oraz zasad bezpiecznego i racjonalnego korzystania z niej.

Zasady konkursu są proste. Może wziąć w nim udział każdy nauczyciel, który przeprowadzi w swojej klasie minimum trzy lekcje dotyczące energii elektrycznej – w oparciu o otrzymane od Grupy Energa materiały dydaktyczne – oraz podejmie dodatkowe działanie autorskie. To dla pedagogów znakomita okazja, by w kreatywny sposób poprowadzić lekcje na temat prądu. Dorota Pękała ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Braniewie, wychowawczyni jednej ze zwycięskich klas IV edycji konkursu uważa, że realizacja konkursowych zadań była nauką połączoną z zabawą. – Dzieci były zafascynowane zajęciami, podczas których przygotowaliśmy grę planszową „Bezpieczne wakacje” czy makietę domków z oświetleniem. Zorganizowaliśmy także wycieczkę do punktu zbierania elektrośmieci oraz wizytę w sklepie ze sprzętem AGD – dodaje.

Do udziału w programie „Planeta Energii” gorąco zaprasza także Tomasz Rożek, doktor nauk fizycznych, znany dziennikarz i popularyzator nauki, od trzech lat ambasador projektu – Jako fizyk i jednocześnie ojciec dziewięcioletnich bliźniąt zdaję sobie sprawę jak istotna jest rola nauczyciela wczesnoszkolnego. To on wprowadza dzieci w świat skomplikowanych zjawisk fizycznych. Dlatego zachęcam do udziału w konkursie „Planeta Energii” oraz do wyjścia poza utarty schemat i poprowadzenia nieszablonowych, ciekawych lekcji, dzięki którym dzieci nie tylko szybciej zrozumieją materiał, ale również zafascynują się nauką. Ponadto udostępniane przez Grupę Energa materiały dydaktyczne krok po kroku uczą jak przeprowadzić interesujące lekcje o prądzie, jednocześnie pozostając w zgodności z obowiązującą podstawą programową.

Ważne jest także zaangażowanie rodziców w realizację konkursowych zadań. Wspierając działania pedagogów i dzieci, zwiększają szanse na ich zwycięstwo i wygranie atrakcyjnych nagród, w tym tej najważniejszej – dwudniowej wizyty mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w miejscowości zwycięskiej klasy. W interaktywnym miasteczku na gości czekać będą m.in. kosmiczny Energobus – laboratorium na kółkach ze ścieżką dydaktyczną przedstawiającą historię prądu od elektronu do elektrowni, fascynujące eksperymenty i doświadczenia prowadzone przez pracowników akademickich, projekcja edukacyjnego filmu 3D oraz multimedialne zabawy i konkursy. To dzięki nim dzieci nie tylko świetnie się bawią, ale przede wszystkim uczą.

Edukacyjne miasteczko „Planeta Energii” wyruszy w podróż po Polsce w kwietniu i maju 2015 roku. Ale to nie koniec nagród. W konkursie przewidziano także pięćdziesiąt wyróżnień oraz dyplomy dla dzieci i certyfikaty dla nauczycieli.
Honorowy patronat nad programem „Planeta Energii" sprawują Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronem merytorycznym jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Patronem medialnym programu jest Gazeta Wyborcza.


Konkurs w pigułce
W konkursie mogą wziąć udział klasy, w których nauczyciel:
1. zrealizował minimum trzy lekcje dotyczące energii elektrycznej w oparciu o scenariusze zamieszczone w zeszycie metodycznym „ENERGA przedstawia: W krainie prądu elektrycznego” oraz przeprowadził dodatkowe działania autorskie; zeszyt metodyczny można zamówić w wersji papierowej lub pobrać ze strony www.planetaenergii.pl
2. w terminie do 13 lutego 2015 r. przesłał sprawozdanie z przeprowadzonych działań – pocztą lub drogą elektroniczną za pośrednictwem strony www.planetaenergii.pl ; sprawozdania w formie pisemnej należy przesłać na adres: D&M Adventure Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 18 c, 05-126 Nieporęt, z dopiskiem „Konkurs Planeta Energii”.

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 13 marca 2015 roku.

Więcej informacji: www.PlanetaEnergii.pl

Autor:  Wydział Oświaty 
17.12.2014
przekaż swój 1% organizajcom pozarządowym - link otwiera się w innym serwisie Wielki Piknik Pasji, 19 maja