przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Droga – czyli cztery pory roku na Bukowcu


 

Bukowiec – najwyższe wzniesienie głównego grzbietu Wzgórz Bukowych i całego Pobrzeża Szczecińskiego, o wysokości 148,4 m n.p.m. – takie suche fakty podaje Wikipedia. Na mapach możemy spotkać jeszcze 149 m n.p.m. Przewodniki przepychają się o +/- 10 może 20 cm.

Ale nie to było ważne. Wysokość jaka by nie była, jest tylko odległością od szczytu do poziomu morza. Ważna była droga. Bukowiec był celem, ale celem by nią podążać. Z różnych stron, w różnych porach roku. Za każdym razem osiągnąć szczyt i wrócić. By znów. Pomysł po prostu się pojawił, jak wiele pomysłów zresztą. Bez terminów i założeń kto-kiedy-dlaczego. Rozwój zaczął się później. Podobnie zresztą jak i jego realizacja. Aż minął rok. Ten, który właśnie minął.

Najważniejsza jednak była droga – esencja wędrowania. I choć była różna: prosta, koślawa, kamienista, gąbczasta po deszczu, czy schowana pod płaszczykiem bieli, to podczas niej odnajdywaliśmy w sobie siebie. To podczas niej zawiązywały się przyjaźnie, doświadczaliśmy wolności, swobody, spotykaliśmy ciekawych ludzi. Była powodem spotkań, rozmów, rozważań, wygłupów i śmiechów. To podczas niej padały pytania, na które tak na prawdę nikt nie oczekiwał odpowiedzi. Ale zawsze była. I to chyba ona, była tym prawdziwym przewodnikiem, który czasem klucząc, zawsze doprowadzał nas do celu. Nas, którzy ruszeni, nie mogli się zatrzymać. I nie miało dla nas znaczenia czy deszcz, czy słońce, czy mróz, czy wiatr. Była droga i nią trzeba było podążać.

I teraz już wiem, rozpoczynając kolejny nowy rok, zwłaszcza kiedy słyszę pytania „Kiedy następny rajd”, że ta droga nigdy się nie skończy. A kto raz na nią wszedł, w mniejszym lub większym stopniu, podążać nią musi.

kronikarz Gryphusa_ak

Autor:  Zespół Szkół nr 7 
09.01.2017
Pozostaw 1 procent w Szczecinie - link otwiera się w innym serwisie