przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Projekt Erasmus+ „Access to life czyli „dostęp” do pełni życia”

Projekt powstał z myślą o naszych uczniach ale i także o naszej kadrze uczącej.

Jesteśmy w pełni świadomi, że nowoczesne technologie oferując niekończącą się gamę korzyści, mogą jednocześnie doprowadzić do uzależnień, jeśli używane są w sposób nieprawidłowy, niekontrolowany, nieświadomy. Wychodząc naprzeciw rosnącej potrzebie spadku ilości godzin spędzanych przez naszych uczniów przed ekranami komputerów, laptopów, czy smarfonów zaplanowaliśmy szeroką ofertę działań mających na celu zwiększenie świadomości nauczycieli w tej materii ze szczególnym ukierunkowaniem na działania koncentrujące się na szkodach wynikających z uzależnienia od technologii, działaniach prewencyjnych oraz sposobach tworzenia „rodziny” szkolno-uczniowskiej. Projekt ten ma na celu doprowadzenie do trwałych zmian w zachowaniu naszych uczniów. Nauczyciele skoncentrują się na budowaniu świadomości wśród rodziców, uczniów i innych nauczycieli o negatywnych skutkach nadużywania technologii. Poznane nowoczesne i ciekawe metody pracy wykorzystamy w kolejnym roku szkolnym po  zakończeniu projektu skupimy się na trwałych zmianach w zachowaniu uczniów oraz odwróceniu ich uwagi uczniów od świata technologii.

Realizując nasz projekt "Access To Life", dążymy do osiągnięcia następujące korzyści w ciągu roku po zakończeniu projektu;

  1. O 15% mniej czasu spędzanego przez naszych uczniów przed ekranami.
  2. 10% zmniejszenie odsetka naszych uczniów którzy wolą  być online niż spędzać czas z rówieśnikami.
  3. Znaczny wzrost udziału naszych uczniów w zajęciach sportowych, muzycznych lub towarzyskich, a także otrzymywanie lepszych ocen.
  4. 10% zmniejszenie trudności psychologicznych, których doświadczają nasi uczniowie, gdy nie są `podłączeni do Internetu`.

Uczestnicy projektu: 

  1. poznają różnorodne metody umiejętnego wykorzystania Internetu i nowoczesnych technologii oraz doświadczą innowacyjnych rozwiązań dotyczących komunikacji na linii nauczyciel/szkoła – rodzic – uczeń.
  2. Zwiększą swoją uważność nt. nadmiernego korzystania z nowoczesnych technologii w tym Internetu oraz ich wpływu na funkcjonowanie młodego człowieka w społeczeństwie, jego zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego oraz stanu emocjonalnego.
  3. Wzbogacą swoją wiedzę nt. celowego, ograniczonego, odpowiedzialnego, zdrowego, bezpiecznego i aktywnego stosowania technologii komunikacyjno-informacyjnych w tym także Internetu.
  4. Zgłębią wiedzę w zakresie cyfrowego bezpieczeństwa, dobrostanu oraz zdrowia  mentalnego oraz umiejętności i kompetencji cyfrowych.

 

Ponadto, dzięki naszemu międzynarodowemu projektowi, chcemy przyczynić się do rozwoju językowego i kulturowego naszych nauczycieli, wzbogacenia wiedzy w zakresie wartości europejskich oraz do wzmocnienia prestiżu naszej szkoły poprzez nawiązywane przez nas partnerstwa.

Rekrutacja uczestników była przeprowadzona w sposób jawny i na równych szansach dla wszystkich zainteresowanych. Latem nasi nauczyciele wezmą udział szkoleniach zorganizowanych w malowniczo położonym nad Morzem Egejskim  mieście Dalaman Turcja. Projekt w całości został sfinansowany przez Komisję Europejską w ramach działania dla kadry uczącej, sektor edukacja w programie Erasmus+.

Autor:  IV Liceum Ogólnokształcące 
19.03.2025