przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Wolontariusze ZSO 4 w projekcie polsko-ukraińskim „Akademicki Szczecin”

W dniach 20-30 listopada 2016r. gościliśmy w Szczecinie grupę uczniów z Taraszczy z Ukrainy w ramach polsko-ukraińskiego projektu ,,Akademicki Szczecin”. Nasi wolontariusze codziennie towarzyszyli im w zwiedzaniu miasta oraz poznawaniu oferty edukacyjnej szczecińskich uczelni. Na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym wzięliśmy udział w warsztatach z udzielania pierwszej pomocy oraz poznaliśmy nowoczesne metody wykrywania nowotworów. Na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług zaprezentowano nam systemy logistyczne i zwiedziliśmy interaktywną bibliotekę. W Akademii Morskiej przeżyliśmy niesamowitą przygodę, jaką było spotkanie z Aleksandrem Dobą- kajakarzem, który samotnie przepłynął Ocean Atlantycki. Mogliśmy spędzić czas, zwiedzając planetarium, laboratorium siłowni okrętowych oraz symulator mostka okrętowego. Nie zabrakło również wrażeń muzycznych: wzięliśmy udział w koncercie Taco Hemingwaya w D.K Słowianin, Węgierskiej Orkiestry Symfonicznej w Filharmonii Szczecińskiej, a Państwowa Szkoła Muzyczna wzbogaciła nasze muzyczne doświadczenia na warsztatach z udziałem instrumentów smyczkowych. Uzupełnieniem artystycznych doznań był spektakl teatralny, który mogliśmy obejrzeć w Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu. Wspólne kibicowanie naszym siatkarkom z Chemika Police uzupełniło nasze emocje sportowe. Podczas spotkania z wolontariuszami z innych krajów ze stowarzyszenia Polites, wymieniliśmy się swoimi doświadczeniami z działalności charytatywnej. Wizyta w Instytucie Pamięci Narodowej pozwoliła kolegom z Ukrainy poznać, a nam utrwalić, polską drogę do wolności.
Mieliśmy przyjemność gościć młodzież z Ukrainy w naszej szkole. Poprzez tańce i śpiewy mogliśmy choć w małym stopniu zapoznać się z ich kulturą i obyczajami. Nasi uczniowie nie pozostali dłużni i również zaprezentowali krótki program artystyczny.
Przez te kilka dni przełamaliśmy barierę językową oraz kulturową i zdobyliśmy nowych przyjaciół. Więź, jaka między nami powstała, potwierdza nasze pożegnanie, które nie należało do najłatwiejszych. Ze łzami w oczach rozstaliśmy się z naszymi gośćmi. Takie sytuacje pokazują nam, jak otwarci jesteśmy na innych ludzi, ich obyczaje oraz narodowość. Jesteśmy przekonani, że wspólnie spędzony czas z kolegami z Ukrainy na długo, jeśli nie na zawsze, zostaną w naszej pamięci.


 

Autor:  ZSO NR 4 
22.12.2016
Pozostaw 1 procent w Szczecinie - link otwiera się w innym serwisie