przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Cyfrowy Dzień Dziecka w Technoparku

 

Prawie pięćdziesięcioro dzieci wzięło udział w warsztatach programowania i robotyki z klockami LEGO WeDo, które Technopark Pomerania zorganizował z okazji Dnia Dziecka. Najmłodsi zwiedzili też wystawę „Cyfrozaury. Komputery z poprzedniej epoki” prezentującą kilkadziesiąt cyfrowych eksponatów z ostatnich czterech dekad.
 

Zajęcia z zestawami LEGO WeDo 2.0 wprowadziły dzieci w świat robotyki, programowania, automatyki i inżynierii. Pod okiem wykwalifikowanych instruktorów każdy maluch zbudował własną wyścigówkę z klocków LEGO i ją zaprogramował, co pozwoliło sterować pojazdem za pomocą aplikacji w tablecie.

- Dzieci uczyły się wykorzystywać technologie w sposób twórczy, dobrze się przy tym bawiąc. To świetny sposób na wprowadzanie najmłodszych w świat technologii cyfrowych – mówi Jakub Gibowski z Technoparku Pomerania.

Ponad setka dzieci zwiedziła także wystawę „Cyfrozaury. Komputery z poprzedniej epoki” przygotowaną przez Technopark Pomerania we współpracy z Muzeum Techniki i Komunikacji. Prezentuje ona cyfrowe zabytki, których czasy świetności przypadają na złotą erę komputerów osobistych. Znalazły się wśród nich m.in. pierwszy notebook, który poleciał w kosmos i jeden z pierwszych przenośnych komputerów AT z zegarem 10 MHz, a także komputery ze znakowym systemem operacyjnym DOS oraz archaiczne dyski, karty sieciowe i modemy pozwalające prześledzić historię miniaturyzacji komputerów.

- Największym zainteresowaniem cieszyły się oczywiście gry. Najmłodsi próbowali swoich sił m.in. w kultowej grze „Prince od Persia" – dodaje Jakub Gibowski
 

Autor:  Wydział Informatyki 
05.06.2019