przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Krokusowa rewolucja


Krokusowa rewolucja narodziła się 5 lat temu i przerosła najśmielsze oczekiwania jej pomysłodawców - Marii Myśliwiec i Sylwiusza Mołodeckiego. Pomysł przeniesienia krokusowych kobierców z Jasnych Błoni do innych części naszego miasta został pozytywnie przyjęty przez mieszkańców Szczecina.

Dzięki współpracy z Radami Osiedli ,Spółdzielniami i Wspólnotami Mieszkaniowymi , szkołami i przedszkolami a także firmami i osobami prywatnymi Rewolucja ogarniała coraz to nowe zakątki miasta.
W roku ubiegłym posadziliśmy wspólnie ponad 200 tysięcy krokusów . Wiosną można było oglądać efekty starań uczestników Krokusowej Rewolucji. Były one zachwycające . Potwierdziły to prace zgłoszone na konkurs fotograficzny Krokusowej Rewolucji organizowany przez Kurier Szczeciński.

Główną siłą sprawczą nasadzeń krokusów w terenie byli uczniowie szkół i przedszkoli. Były szkoły , które czekały tylko na sygnał, aby wziąć udział w akcji. Nazwaliśmy je Krokusowym Pogotowiem. Dzięki tej pomocy sadziliśmy cebule przekazane przez sponsorów. Uczniowie szkół podstawowych , gimnazjów i liceów pomogli posadzić kilkadziesiąt tysięcy krokusów. Była to dla dzieci i młodzieży prawdziwa lekcja przyrody , a co może ważniejsze , lekcja poszanowania wspólnej pracy i zachowań prospołecznych.

W roku ubiegłym dzięki wsparciu Pana Prezydenta Szczecina Piotra Krzystka na terenach jednostek oświatowych Miasta posadziliśmy 30 tysięcy cebul krokusów. W tej części akcji wzięło udział 75 jednostek ( liceów, gimnazjów, szkół podstawowych i przedszkoli) .W bieżącym roku również otrzymaliśmy wsparcie Urządu Miejskiego i dzięki temu na terenach 80 jednostek oświatowych posadziliśmy kolejne 50 tysięcy krokusowych cebulek . Dziękujemy.

Co roku wraz z czytelnikami Kuriera Szczecińskiego wybieramy i obsadzamy jedno miejsce . W roku 2015 był to zieleniec przy Jeziorku Słonecznym na Gumieńcach. W akcji wzięło udział ok. 250 osób. Posadziliśmy 20 tys. krokusów. W poprzednich latach obsadzaliśmy Aleję Kwiatową i taras na Wałach Chrobrego . W październiku tego roku razem z czytelnikami Kuriera, Radą Osiedla i mieszkańcami obsadziliśmy skarpy Stawu Brodowskiego. Wspólnie posadziliśmy tam 8000 krokusowych cebulek. W akcji wzięło udział ok. 150 osób.

Od roku 2015 pomysłodawcy przyznają statuetki Przyjaciela Krokusowej Rewolucji osobom i firmom najbardziej zaangażowanym w akcję. W roku ubiegłym nagrodami zostali uhonorowani Prezydent Miasta Szczecina Piotr Krzystek oraz Redakcja Kuriera Szczecińskiego . W roku 2016 statuetki otrzymały : Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa „Wspólny Dom” w Szczecinie.

W bieżącym roku nasza akcja została zainaugurowana w sobotę 15 października pod hasłem „Wybuch Krokusowej Rewolucji” . Dzięki hojności sponsorów : firmy Rosiek & Sobczyński (zakupiła 8000 szt. cebulek) oraz WFOŚiGW w Szczecinie (2000 szt.) posadzimy całkiem pokaźny dywan kwiatowy na terenie Ogrodu Różanego w Szczecinie. Impreza dzięki wsparciu Urzędu Miasta i Szczecińskiej Agencji Artystycznej została wzbogacona o występy zespołów dziecięcych i młodzieżowych: OK Saniga SM „Wspólny Dom”, Szkoły Podstawowej nr 68, Przedszkola nr 50 i Gimnazjum nr 34 oraz koncert szczecińskiego zespołu Srebrzyści Akordeoniści.

Pomysłodawcy Krokusowej Rewolucji

 

Autor:  Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska 
08.12.2016
Pozostaw 1 procent w Szczecinie - link otwiera się w innym serwisie