przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Ruszyła trzecia edycja warsztatów "Liczę się z energią"

Jak racjonalnie i oszczędnie korzystać z energii elektrycznej? Dlaczego jest to ważne dla ochrony środowiska? Uczniowie szkół podstawowych uzyskają odpowiedzi na te i inne pytania dzięki warsztatom "Liczę się z energią". 

nastolatki na spacerze

To już trzecia edycja programu edukacyjnego organizowanego przez Fundację E.ON Polska we współpracy z Krajową Agencją Poszanowania Energii. Od 19 kwietnia szkoły mogą zgłaszać chęć udziału  w projekcie.

Proekologiczne nawyki od najmłodszych lat

 
Program Liczę się z energią dedykowany jest uczniom 6 i 7 klas szkół podstawowych w całej Polsce. Celem projektu jest przeprowadzenie warsztatów na temat ekologicznego 
i ekonomicznego korzystania z energii elektrycznej. Podczas specjalnie przygotowanych lekcji, młodzież pozna kluczowe pojęcia z zakresu energetyki oraz skuteczne sposoby na zmniejszenie zużycia prądu. Uczniowie przekonają się również, że oszczędzanie energii  i wprowadzenie w życie prostych ekorozwiązań pozwala zatroszczyć się o środowisko naturalne.
W ramach projektu chcemy zachęcać do kształtowania prośrodowiskowych nawyków oraz wspierać budowanie świadomości ekologicznej wśród młodych ludzi. To niezwykle istotne, aby dobrych praktyk w zakresie efektywnego wykorzystywania energii uczyć się od najmłodszych lat
 – mówi Aleksandra Smyczyńska, reprezentująca Fundację E.ON Polska.
 
Podczas dwóch poprzednich edycji programu Liczę się z energią odbyło się łącznie 150 warsztatów, w których wzięło udział około 2900 uczniów i nauczycieli z 52 szkół w trzech różnych województwach. 
Projekt cieszy się coraz większym zainteresowaniem, dlatego podjęliśmy decyzję o rozszerzeniu tej inicjatywy i przeprowadzeniu kolejnych 100 warsztatów. Zachęcamy tym samym szkoły, które nie uczestniczyły jeszcze w programie do wysyłania zgłoszeń i skorzystania z wiedzy naszych wspaniałych edukatorów
– dodaje Aleksandra Smyczyńska.
 

Wiedza o energii, która zaprocentuje w przyszłości

 
Podczas warsztatów, które poprowadzą trenerzy z Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A., uczniowie będą mieli okazję zaznajomić się m.in. z kalkulatorem energii. W ten sposób dowiedzą się, ile prądu zużywają różne urządzenia codziennego użytku. Zajęcia poszerzą także ich wiedzę z zakresu odnawialnych źródłach energii. 
 
Energii elektrycznej nie widać, jednak ważne jest by pamiętać, że jej racjonalne wykorzystywanie ma ogromny wpływ na środowisko. Zajęcia prowadzone przez naszych ekspertów w prosty i przystępny sposób wyjaśniają młodym ludziom, na co warto zwracać uwagę wykonując codzienne czynności, aby znacząco ograniczyć niepotrzebne zużycie prądu oraz ślad węglowy
 
– wyjaśnia Marta Mazurkiewicz z Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. 
 

Więcej o projekcie

 
Warsztaty Liczę się z energią potrwają do wyczerpania się puli 100 warsztatów. Planujemy je zakończyć przez wakacjami. Każda zainteresowana szkoła podstawowa, zarówno publiczna, jak i niepubliczna, może wziąć w nich udział. Zajęcia prowadzone są w trybie stacjonarnym (tylko szkoły w Warszawie) lub online.
 
Autor:  E.ON 
11.05.2023