przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Wycieczka do Książnicy Pomorskiej i Empik-u


Wycieczka do Książnicy Pomorskiej i Empik-u
„W świcie czasopism
- czytam, odkrywam, poznaję”.

W dniach 03.04. oraz 24.04. 2017r. uczniowie klasy 4a i 4c wzięli udział w zajęciach w Książnicy Pomorskiej, w czytelni czasopism, oraz salonie prasowym w Empik-u.

Motywem przewodnim były czasopisma, a temat: „W świecie czasopism – czytam, odkrywam , poznaję” podkreślał przede wszystkim aktywność ucznia. Celem zajęć realizowanych w obu tych instytucjach było zaprezentowanie bogactwa wydawnictw czasopiśmienniczych na naszym rynku oraz zachęta do sięgania po nie na co dzień.
Uczniowie mieli możliwość poznać doskonałe warunki stworzone w nowoczesnych wnętrzach Książnicy Pomorskiej i zobaczyć, jak wygląda praca w czytelni. Zajęli miejsca przy stolikach wśród innych jej użytkowników i, zapalając lampkę nad blatem, mogli wejść w świat czytania, poznawania, wewnętrznej refleksji. Mogli też wybierać spośród przygotowanych czasopism, wymieniać je na inne tytuły, szukać podobnej tematyki.

Opracowane w Książnicy Pomorskiej karty zadań ukierunkowały ich przygodę z czasopismami. Mieli za zadanie zapisać tytuły czasopism, po które sięgnęli, podać tytuły przeczytanych artykułów i wybrać kilka ciekawych informacji zaczerpniętych z ich treści. Czytane potem na lekcji zdania: „A to ciekawe...”, „To już wiem ...” „Warto przeczytać...” prezentowały nie tylko różnorodność czasopism i poruszanych tam tematów, ale również pokazywały różnorodność zainteresowań uczniów.

Wizyta w Empik-u dała uczniom możliwość swobodnego wybrania i kupienia dowolnego czasopisma. Zaprezentowane później w szkole stały się ponownie bohaterami naszych rozmów i ćwiczeń ortograficznych, związanych z poprawnym zapisem ich tytułów.

Uczniowie obu klas byli bardzo zadowoleni z wycieczki edukacyjnej z czasopismami w roli głównej. Poznali wiele nowych wydawnictw. Zobaczyli, gdzie można czytać czasopisma i kupować je, mając do wyboru ich bardzo szeroki wachlarz. Myślę, że szeroko otwarli oczy, poznali nowe krainy, doświadczyli przygody czytelniczej, która na długo zostanie w ich pamięci.
 

Autor:  Szkoła Podstawowa nr 56 
18.05.2017
Szczeciński Budżet Obywatelski 2019 - link otwiera się w innym serwisie