przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Konkurs historyczno-literacki: Przestrzenie dziedzictwa

Książnica Pomorska w Szczecinie i Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie zapraszają uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich województwa zachodniopomorskiego do udziału w XII edycji konkursu historyczno-literackiego, organizowanego w ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa 2023, odbywających się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Konkurs ma na celu upowszechnianie wiedzy o regionie – jego skomplikowanej przeszłości, żyjącej w opowieściach rodzinnych, tej odległej i tej bliskiej, oraz przybliżenie dziedzictwa kulturowego Pomorza Zachodniego, tworzenie przywiązania do „małej ojczyzny”, do jej historii i tradycji. Stąd istotna dla organizatorów jest nie tylko forma literacka prac konkursowych, ale także zgodność ich treści z faktami historycznymi.

Obecne hasło konkursu – „Przestrzenie dziedzictwa” – niewątpliwie wprawi w ruch wyobraźnię uczestników. Przeszłość (może przyszłość?), historia Pomorza Zachodniego i jego mieszkańców w kontekście przestrzeni. Przestrzeń to nieograniczona lub ograniczona płaszczyzna (zainteresowań, działań, terenu), bywa wielowymiarowa, szeroka, rozległa, innym razem wąska i zamknięta. Jest związana z powietrzem, kosmosem, czasem, życiem – istnieniem, wypełnia duszę, chwilę, ciszę i słowa. To także ogół zjawisk historycznych, społecznych czy politycznych, tradycje rodzinne, wpływające na nasze decyzje, czasem nas ograniczające, a czasami pchające w przód, czy po prostu miejsca, w których żyjemy, bądź mijamy w codziennym pośpiechu, nie zauważając ich urody, nie interesując się ich dziejami.

Mamy nadzieję, że pojemne, wieloznaczne hasło „Przestrzenie dziedzictwa” zainspiruje młodych uczestników konkursu do poznania historii z rodzimych terenów i rozbudzi ich literacką wyobraźnię.
Pragniemy ponadto zauważyć, że opiekunami prac uczestników są zazwyczaj ich pracowici nauczyciele, ale opieki nad przygotowaniem tekstów mogą podjąć się rodzice, dziadkowie, bibliotekarze, pracownicy świetlic – dorośli opiekunowie.

Prace o objętości do 10 stron tekstu prosimy przesłać w terminie do 4 maja 2023 roku na adres mailowy: konkurs.zdd@ksiaznica.szczecin.pl z umieszczoną w polu „temat” frazą: konkurs „Przestrzenie dziedzictwa”. Dla chętnych uczestników, którzy chcieliby przekazać jury postać papierową pracy, podajemy adres pocztowy: Książnica Pomorska, Czytelnia Pomorzoznawcza, ul. Podgórna 15/16, 70-205 Szczecin z dopiskiem: konkurs „Przestrzenie dziedzictwa”.
 

Lista załączników:

Autor:  Książnica Pomorska 
06.03.2023
Włącz się i pomagaj! Przekaż 1,5%