przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Kodowanie z Klakierem


 

W dniach od 22 – 26 października 2018 roku w „Błękitnej” został zorganizowany tydzień kodowania pt. „KODOWANIE Z KLAKIEREM”.

W ramach przedsięwzięcia zajęcia z informatyki odbyły się w bardzo ciekawej i angażującej formie, bo w formie Escape Room’u. W Błękitnej Gargamel z Klakierem podstępem uwięzili smerfy. Zamknęli je w klatkach na kłódki z czterocyfrowym szyfrem.... Aby je złamać trzeba było rozwiązać łamigłówki i zadania przygotowane przez Klakiera. Uczniowie z wielką pasją i zaangażowaniem zmagali się z wyzwaniami.

Ponadto uczniowie klas starszych (kl. 7 i 8), przebrani za przyjaciół smerfów, poprowadzili zajęcia z informatyki w formie Escape Room’u w klasach 1- 3. Było przy tym dużo frajdy i radości z uwalniania smerfów.

Rozwijanie myślenia logicznego i komputacyjnego nie musi odbywać się tylko w oparciu i przy użyciu komputera. Stąd kolejne działanie upłynęło po hasłem Kodowanie bez prądu. Na korytarzach umieszczona została gra planszowa Cody Roby, w którą uczniowie grali podczas przerw, a przy tym rozwijając jak ważne i potrzebne umiejętności.

Ale na tym nie koniec działań. Uczniów klas 4 - 8 porwał Szał kodowania. Na terenie szkoły rozwieszone zostały kartki z zakodowanymi nazwiskami autorów, tytułów lektur i bohaterów. Zadaniem uczniów było ich rozkodowanie. Natomiast uczniowie klas 1 - 3 mieli okazję poznać tajniki programowania z „Inteligentnym miastem” i kodowały na kratownicy oraz brały udział w akcji Uczymy dzieci programować Codeweek2018chalengePL.

Cały projekt został zrealizowany pod egidą Europe Code Week 2018. Inicjatywę Europejskiego Tygodnia Kodowania (Europe Code Week) od lat wspiera Ministerstwo Cyfryzacji, które w tym roku ufundowało nagrody dla pierwszych tysiąca zgłoszeń. Wśród nagrodzonych znalazła się również „Błękitna”.
 

Autor:  ZSO nr 3 
31.10.2018