przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Wymiana międzynarodowa uczniów i nauczycieli TTC

 

 

W dniach19-26 maja 2018 roku grupa uczniów TTC wraz z nauczycielami brała udział w wycieczce do zaprzyjaźnionej szkoły Blanca d'Anjou High School znajdującej się w miejscowości El Perelló w Hiszpanii.

Było to już czwarte z kolei spotkanie przedstawicieli szkół partnerskich realizujących dwuletni ekologiczny projekt Unii Europejskiej Erasmus+ pt. „Wyobraź sobie lepszy świat”. Oprócz polskiej i hiszpańskiej w spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele trzeciej partnerskiej szkoły - Liceo Galanti z miejscowości Campobasso we Włoszech. W programie wizyty mieliśmy zarówno zajęcia edukacyjne w szkole, jak i poza nią.

Uczestniczyliśmy w wyciecze do farmy wiatrakowej, gdzie mogliśmy poznać i porównać warunki i sposoby wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w Polsce i Hiszpanii. Niezapomnianych wrażeń dostarczyły nam warsztaty w przedsiębiorstwie zajmującym się hodowlą pszczół, zbieraniem miodu i wytwarzaniem z niego ekologicznych produktów. Ogromne emocje przeżywaliśmy w trakcie rejsu połączonego z pływaniem po pełnym morzu o głębokości 30 m i obserwacją tuńczyków w ich naturalnym środowisku. Byliśmy zaskoczeni informacją o tym, że królująca na stołach naszych gospodarzy paella przyrządzania jest z ryżu uprawianego wyłącznie w Hiszpanii. Niezatarte  wspomnienia pozostawił w nas pobyt w parku narodowym w dolinie rzeki Ebro i możliwość podziwiania egzotycznych, majestatycznych flamingów czy czczonego przez starożytnych Egipcjan ibisa.
Zachwyt przeżywaliśmy, zwiedzając urokliwe hiszpańskie miasta: starożytną, wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO Tarragonę, i odwiedzaną przez turystów z całego świata, cieszącą oczy niezwykłą architekturą i atmosferą, Barcelonę.

Uczniowie, mieszkający w domach swych hiszpańskich kolegów, mogli obserwować różnice i podobieństwa w codziennym życiu, kulturze i zwyczajach (np. kulinarnych) między państwami partnerskimi.

Pobyt w Hiszpanii na długo pozostanie w pamięci uczniów i nauczycieli jako wspaniała przygoda i niepowtarzalna okazja do wzajemnego poznania, integracji oraz nawiązania trwałych znajomości i przyjaźni.
 

Autor:  Technikum Technologii Cyfrowych  
12.06.2018