przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Wymienialnia książek w ZSO nr 6

 

 

Radość z czytania w Dziewiątce
7. edycja „Wymienialni książek”

 

W dniach 15-16 listopada 2018 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Szczecinie odbyła się 7. edycja „Wymienialni książek”, akcji bookcrossingowej, która zawsze cieszy się znaczącym zainteresowaniem młodzieży i dorosłych. Organizują ją szkolni bibliotekarze, p. Bogumiła Czarnecka-Mrozik i p. Romuald Kuźmitowicz, pod patronatem Dyrektor szkoły, p. Moniki Drozd. Czytelnicy hojnie odpowiedzieli na wezwanie bibliotekarzy, przynosząc książki, albumy i inne wydawnictwa, jak choćby audiobooki. Nie zabrakło również filmów, adaptacji literatury. Każdy znalazł coś dla siebie, a było z czego wybierać, bo ofiarodawcy przeznaczyli na bookcrossing wiele ciekawych pozycji beletrystycznych (proza, poezja, dramat), publicystycznych (zbiory reportaży, felietonów, esejów), popularnonaukowych i naukowych (reprezentujących różne dziedziny wiedzy). Wybieraniu książek, oczywiście, towarzyszyła refleksja nad wartością książki i obcowania z literaturą. W szkolnej czytelni wyeksponowano opracowane przez uczniów klasy 2c sentencje wybitnych literatów i myślicieli inspirujące młodych czytelników do własnych przemyśleń:

„Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy.” (Cyceron)

„Literatura to najprzyjemniejszy sposób ignorowania życia.” (Fernando Pessoa)

„Czytelnika nie można zniewalać, czytelnika się urzeka.” (Antoine de Saint-Exupery)

„Wiesz, że przeczytałeś dobrą książkę, gdy po przewróceniu ostatniej strony czujesz się, jakbyś stracił przyjaciela.” (Paul Sweeney)

„Życie jest czytaniem. Przez wiele lat przeczuwałem, że czytając książki dociekam tajemnicy ludzkiej egzystencji.” (Andrzej Rostocki)

„Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać.” (Denis Diderot)

„Lubić czytanie – to znaczy godziny nudy, które człowiek miewa w życiu, zmieniać na godziny radości.” (Monteskiusz)

Co oni sami, uczniowie IX Liceum Ogólnokształcącego, wyznali ma temat własnego stosunku do książek i przygód z czytaniem? Przytoczyć można kilka wypowiedzi uczniów klasy 3c.

„Czytanie książek to doświadczanie czasu. Czasu, który w swojej teraźniejszości jest zawsze wieczny. Wieczny, ale kruchy. Kruchy, bo wrażliwy. Wrażliwy, bo dotyka człowieka. Człowieka - jako istotę czasu.” (Martyna Zawada)

„Dlaczego czytam? Robię to, by poprawić sobie humor, zrelaksować się, pogłębić swoją wiedzę. Książka jest moim przyjacielem. Kształtuje moje spojrzenie na świat, rozwija wyobraźnię. Jej fabuła może przenieść mnie, gdzie tylko pragnę. Ja wybieram, co czytam, to co lubię, co mnie interesuje.” (Weronika Tomasiak)

 „Czytamy, aby poznać świat z różnych perspektyw. W książkach odnajdujemy siebie i ludzi, którzy nas otaczają. Uczymy się też empatii i zrozumienia dla innych. Literatura pomaga zbudować nasz światopogląd, wywołuje emocje i skłania do przemyśleń. Słowa dają nam odpowiedzi na pytania, które przed sobą stawiamy.” (Patrycja Mańkowska, Katarzyna Mazurak)

„Książki dają nam możliwość przeżycia sytuacji, których często nie mamy możliwości przeżyć. Możemy w ten sposób uczyć się na błędach, których nie popełniliśmy. (…) Literatura staje się pretekstem do spotykania się z ludźmi, którzy mają zainteresowania podobne do naszych lub kompletnie różne, co daje początek ciekawym dyskusjom. (…) Książki są obrazem nas samych i oknem na rzeczywistość.” (Julia Pomykała, Nikita Kharytonov)

„Książki są jedną z najlepszych rzeczy, jakie mogły się człowiekowi przytrafić, jednak nie zawsze potrafi to docenić. Dzięki nim przenosimy się do innej rzeczywistości i możemy uciec od codziennych problemów. Książki przynoszą ludziom pocieszenie, bo historie w nich zawarte nigdy nie przeminą. Są nieśmiertelne. Myślę, że każdy znajdzie w nich coś dla siebie: inspirację, motywację, satysfakcję. Dzięki nim możemy się rozwijać. Sama chciałabym mieć więcej czasu na czytanie, dlatego życzę każdemu, aby korzystał z każdej wolnej chwili i starał się czytać jak najwięcej.” (Martyna Przybysz)

Największym powodzeniem w czasie „Wymienialni” cieszyła się powieść popularna dla młodzieży z gatunku fantasy, a także powieść młodzieżowa o tematyce obyczajowej. Zgromadzone zasoby – w liczbie ok. 450 woluminów - okazały się na tyle atrakcyjne, że prawie wszystkie pozycje znalazły nowego czytelnika. Pozostaje jedynie zaprosić uczniów, nauczycieli, całą społeczność szkoły do udziału w edycji kolejnej.


Romuald Kuźmitowicz, ZSO nr 6 (IX LO) w Szczecinie
 

Autor:  ZSO Nr 6 
20.11.2018