przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Podróż z poezją przez wieki do Niepodległej


 

W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana w Szczecinie Dąbiu przygotowali uroczystość patriotyczną przy pomniku "Poległym w walce o wyzwolenie Dąbia" Po raz piąty uroczystość miała charakter spotkania z poezją i pieśnią patriotyczną

Święto Niepodległości rozpoczęło się mszą św. w intencji ojczyzny, którą odprawił ks. Karol Łabenda w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Szczecinie Dąbiu. Następnie w asyście kilkudziesięciu kadetów klas mundurowych Zespołu Szkół Nr 2 wierni udali się pod pomnik poległych żołnierzy, gdzie uroczystość rozpoczął występ zespołu The Final Countdown Orchestra" prezentujący patriotyczną muzykę. O godzinie 12:00 obecni odśpiewali hymn narodowy, włączając się w akcję "Hymn dla Niepodległej". Pomimo listopadowego chłodu podczas uroczystości można było się wsłuchać w wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Artura Oppmana, Jana Kasprowicza czy Zbigniewa Herberta. Nie zabrakło pieśni patriotycznych. Uroczystości przy pomniku zakończył apel poległych. Dzięki wsparciu Przewodniczącej Rady Miasta, Pani Stefani Biernat, można było posilić się polską grochówką, ciastem oraz ogrzać przy filiżance kawy i herbaty. W uroczystościach wzięło udział około 300 osób i było to największe spotkanie społeczności Dąbia ostatnich lat.

Ktokolwiek czasem wątpi w mądrość i patriotyzm dzieci i młodzieży, mógł się przekonać, że Polskość, która wydaje się zapomniana i odrzucona odżywa z wielką siłą. Wystarczy tylko wskazać kierunek, odkurzyć stare teksty i odsłonić wartości, których potrzebują wszyscy, zwłaszcza młodzi Polacy.
 

Autor:  Zespół Szkół Nr 2 
13.11.2018