przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Na treningu goalballa

 

14 lutego wolontariusze naszego Klubu Wolontariusza wraz z opiekunami złożyli wizytę w Stowarzyszeniu „Dalekowzroczni”. Zostaliśmy zaproszeni na trening goalballa, który odbył się w hali sportowej Wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego.

Stowarzyszenie „Dalekowzroczni” powstało blisko trzy lata temu z myślą o niewidomych i niedowidzących. Głównym jego celem jest aktywizowanie osób z dysfunkcją wzroku poprzez rozwój i organizację powszechnej kultury fizycznej, sportu, rehabilitacji i czynnego wypoczynku. Aktualnie w ramach Stowarzyszenia działa jedyna w północnej Polsce drużyna goalballa – Goalball Szczecin.

Dyscyplina ta powstała w 1946 r. i miała służyć jako forma rehabilitacji inwalidów wojennych. Obecnie jest sportem paraolimpijskim i jednocześnie najpopularniejszą na świecie grą zespołową osób niepełnosprawnych. Szczeciński zespół istnieje od ponad pięciu lat i w tym czasie uczestniczył w zawodach Mistrzostw Polski, Pucharu Polski oraz turniejach międzynarodowych. W skład zespołu wchodzi 5 osób z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności.

Prezes Stowarzyszenia, Pan Bartosz Ignatowicz, przywitał nas serdecznie, przedstawiając następnie członków drużyny. Po krótkiej rozgrzewce, w której uczestniczyliśmy z zawodnikami, pan Bartek opowiedział w kilku słowach historię goalballa oraz zapoznał nas z zasadami tej dyscypliny sportowej. Drużyna składa się z trzech zawodników, broniących bramki zajmującej całą szerokość boiska. Ciekawostką jest to, że mecze goalballa odbywają się w absolutnej ciszy. Wszyscy zawodnicy noszą w czasie gry nieprzeźroczyste gogle. Piłka waży 1,2 kg, a wewnątrz niej znajdują się dzwoneczki, które ułatwiają jej lokalizację.

Po treningu mieliśmy okazję dowiedzieć się kilku ważnych informacji o piśmie Braille’a i obejrzeć książki nim napisane. Przeszliśmy też krótki instruktaż, mówiący o tym, w jaki sposób należy się zachować, gdy spotka się osoby niewidome na ulicy, w sklepie, czy w innym miejscu publicznym. Zwieńczeniem spotkania była wspólna gra w goalballa, zakończona konkursem rzutów do celu, którego zwyciężczynią została Julka z klasy 7f.

Dziękujemy „Dalekowzrocznym” za zaproszenie oraz wspólną zabawę i naukę. Spotkanie okazało się niezwykle ciekawe i pouczające. Uwrażliwiło nas, wolontariuszy, na problemy osób z dysfunkcją wzroku.


Janina Mirowska, opiekun SKW

Autor:  Szkoła Podstawowa nr 51 
12.03.2018
Szczeciński Budżet Obywatelski 2019 - link otwiera się w innym serwisie