przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Historia kołem się toczy...


Historia kołem się toczy... Miesiąc historii w SP 48


Listopad w naszej szkole, jak co roku poświęcony jest HISTORII. W tym czasie odbyło się wiele działań związanych nie tylko z dziejami naszej Ojczyzny.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości klasa 3e zaprosiła uczniów i nauczycieli na przedstawienie „Gdzie wy macie Polskę...”. Występujący uczniowie wprowadzili zgromadzonych w atmosferę trudnych wydarzeń z historii naszej Ojczyzny, począwszy od rozbiorów, a skończywszy na powstaniu niezależnego od komunistów rządu.

Najmłodsi uczniowie wraz ze swoimi rodzicami przygotowali prace plastyczne na wystawę pod hasłem „Wielcy Polacy w niepodległej Polsce”. Uczniowie klas drugich brali udział w konkursie „Jestem małym Polakiem”, a klas trzecich w konkursie „Znam swoją Ojczyznę”. Trzeci rok z kolei uczniowie klas młodszych stawali w szranki w konkursie organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej „Wokół symboli Narodowych”. Uczniowie klas trzecich wzięli również udział w konkursie literacko – plastycznym „Nie ma radości bez niepodległości”. Uczniowie klasy 3e wzięli również udział w zajęciach z informatykiem. Pan Grzegorz Rosa zapoznał dzieci z nowymi narzędziami w programie Microsoft PowerPoint i każde dziecko wykonało piękną prezentację.

Uczniowie klas starszych rywalizowali ze sobą w „Turnieju Historycznym”, wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez pracownika Instytutu Pamięci Narodowej panią dr Zofię Fenrych pt. „Ojcowie Niepodległej” oraz w wykładzie pani dr Marty Chmiel-Chrzanowskiej z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego, „Archeolog – detektyw przeszłości”. Brali również udział w konkursie fotograficznym „Gdybym był...”, gdzie mieli możliwość przedstawić siebie jako jedną z postaci historycznych.

Pewnego listopadowego dnia nasza szkoła pełna był królowych, królów, rycerzy, powstańców i innych ciekawych osób. To uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w Dniu postaci historycznych.

Jednak najbardziej spektakularnym wydarzeniem była II Noc z Historią, w której wzięli udział uczniowie klas piątych i szóstych. Grupa rekonstrukcyjna Triglav przeniosła wszystkich uczestników w czasy średniowiecznych Słowian.

Rok szkolny 2017/2018 został ogłoszony „Rokiem dla Niepodległej”. W holu szkoły jest przedstawiona całoroczna ekspozycja prezentacji i prac plastycznych związanych z tematyką niepodległościową.

Zainteresowanych szczegółami poszczególnych wydarzeń zapraszamy na stronę internetową https://sp48szczecin.edupage.org.Beata Kłosowska i Krzysztof Perłowski


Wszystkim zaangażowanym w nasze szkolne przedsięwzięcia serdecznie dziękujemy :) 

Autor:  Szkoła Podstawowa Nr 48 
04.12.2017
Szczeciński Budżet Obywatelski 2019 - link otwiera się w innym serwisie