przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Wielki sukces szkoły gastronomicznej ze Szczecina w Paryżu!

 

Wielki sukces wyższej uczelni i szkoły gastronomicznej ze Szczecina
w Paryżu!

Popularny w Polsce karp trafi na europejskie stoły

 

Mamy zaszczyt poinformować Państwa, że w dniu 01.07.2019, odbył się we Francuskiej Szkole Gastronomii i Zarządzania Hotelami Ferrandi w Paryżu Europejski Finał Konkursu Przepisów w ramach międzynarodowego projektu Seafoodtomorrow (https://seafoodtomorrow.eu). W konkursie udział brały szkoły gastronomiczne z 6 krajów Europy. Polskę reprezentowały Zespół Szkół Nr 6 im. Mikołaja Reja ze Szczecina oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 z Gryfina.

I miejsce, za danie: „Kiełbaski brokułowo - marchewkowe z karpia z sosem musztardowo-majonezowym z batatami”, zdobył zespół ze Szczecina. Autorem przepisu jest Wioletta Skuratowicz, nauczyciel technologii gastronomicznej, absolwent Wydziału Rybactwa Morskiego i Technologii Żywności, specjalność: technologia żywności pochodzenia morskiego.
Współdziałanie wyższej uczelni oraz szkoły zawodowej zaowocowało otrzymaniem prestiżowej nagrody w skali europejskiej. Szczeciński gastronomik reprezentowali Szymon Makowiecki (uczeń), Jakub Rosów (uczeń) i Wioletta Skuratowicz (nauczyciel), a uczelnię – dr hab. inż. Małgorzata Sobczak, prof. ZUT, dr inż. Remigiusz Panicz i mgr inż. Piotr Eljasik z Katedry Technologii Mięsa, Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Ukoronowaniem wspólnego sukcesu będzie wdrożenie nagrodzonego dania do produkcji w wielu krajach naszego kontynentu. Jest to ogromne wyróżnienie dla uczestników projektu na arenie międzynarodowej, dzięki któremu karp trafi na europejskie stoły.

Projekt SEAFOODTOMORROW - Nutritious, safe and sustainable seafood for consumers of tomorrow (Odżywcza, bezpieczna i zrównoważona żywność pochodzenia morskiego dla konsumentów jutra) jest realizowany w ramach programu Horyzont 2020, największego w historii Unii Europejskiej programu w zakresie badań naukowych i innowacji, w którym partnerem krajowym strategicznym jest Katedra Technologii Mięsa, Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Celem tego międzynarodowego projektu jest kompleksowe podejście do produkcji żywności pochodzenia wodnego, o polepszonej i potwierdzonej jakości (głównie wartości odżywczej), co w rezultacie pozwoli wyprodukować atrakcyjne produkty, dostosowane do potrzeb różnych grup konsumentów.
 Zdjęcie nagrodzonej potrawy: „Kiełbaski brokułowo – marchewkowe z karpia
z sosem musztardowo-majonezowym z batatami”, Wioletta Skuratowicz.

Autor:  Zespół Szkół Nr 6 
04.07.2019