przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Alexander Kalischewski - laury na Festiwalu Grünebergowskim w Szczecinie oraz na konkursach w Rosji, Danii, we Włoszech, na Łotwie i w USA

 Na potrzeby konkursów online Alexander Kalischewski nagrał nowe utwory, wśród których znalazła się wymagająca aria Vagausa z oratorium "Juditha Triumphans" Antonio Vivaldiego oraz znana aria Cherubina "Voi che sapete" z opery Mozarta "Wesele Figara". W nagraniach towarzyszył mu przy fortepianie ojciec, pianista Romuald Kalischewski. Jednak zanim ogłoszono wyniki konkursów, Alexandra czekała wielka niespodzianka.

Jeszcze w czerwcu Aleksander Kalischewski wraz z rodzicami i organistką wziął udziału w recitalu pieśni w Szczecinie. Po raz pierwszy 15-letni wówczas artysta wykonał tak wiele utworów przed publicznością na jednym koncercie. Śpiewał pieśni neapolitańskie, arie Haendla, Francka i Mozarta, a także pieśni Schuberta i Moniuszki. Koncert odbył się w ramach renomowanego cyklu Koncertów Grünebergowskich w Szczecinie, a dokładnie w kościele Ducha Świętego w Szczecinie-Zdrojach, gdzie przez ponad 40 lat swoją siedzibę miała rodzina budowniczych organów - Grünebergów. Barnim Grüneberg, najważniejszy budowniczy organów na Pomorzu w XIX w., zbudował organy w Kościele św. Ducha Szczecinie-Zdrojach w 1862 r., gdzie od lat organizowany jest Festiwal Grünebergowski. W 2015 r. organy zostały gruntownie odrestaurowane przez Karla Schuke.

Niespodziewanie, na początku grudnia Alexander otrzymał informację, że za kilka dni może wystąpić jako solista na koncercie szczecińskiego Chóru Dziecięcego Don Diri Don właśnie w Kościele św. Ducha Szczecinie-Zdrojach. Alexander już kilka lat wcześniej śpiewał z tym chórem jako solista liczne koncerty dobroczynne na rzecz potrzebujących dzieci, m.in. w Berlinie i Düsseldorfie, nie wiedział jednak, że podczas tego wieczoru koncertowego w Szczecinie-Zdrojach zostanie wyróżniony przez organizatorów Festiwalu Grünebergowskiego za wybitne interpretacje. Alexander Kalischewski otrzymał I nagrodę i radość była ogromna ponieważ zupełnie się tego nie spodziewał. Oprócz dyplomu solista otrzymał piękną muzyczną statuetkę. Wszyscy artyści wieczoru zostali nagrodzeni przez słuchaczy owacjami na stojąco, było to dla wszystkich wspaniałe przeżycie.

W regularnych odstępach po odebraniu nagrody w Szczecinie Alexander otrzymywał wyniki konkursów internetowych, w których brał udział. Młody sopranista zdobył nagrodę Grand Prix na 4. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym VIVO VOCAL w Sankt Petersburgu w Rosji, nagrodę Grand Prix na I Międzynarodowym Konkursie Muzycznym "Magic stars of Riga" na Łotwie w kategorii "śpiew solowy". Tu, nagrodą specjalną dla najlepszego pedagoga śpiewu solowego uhonorowana została także mama sopranisty prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska. Alexandrowi przyznano także I nagrodę i złoty medal na II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym "Copenhagen Stars" w Danii w kategorii "Vocal Art/Soloists", I nagrodę i złoty medal na Konkursie w Moskwie, I nagrodę na Konkursie Muzycznym w Velikij Ustiug w Rosji, I nagrodę na Konkursie Wokalnym "Sanremo" we Włoszech, a także II nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Wokalnym "Voice of Los Angeles" w USA. 

Lista załączników:

Autor:  Akademia Sztuki w Szczecinie 
04.01.2022
Szczeciński Budżet Obywatelski 2021