przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

"Artystyczne Pasje" nie tylko na scenie - relacja

Prezentacje na dużej i małej scenie, warsztaty teatralne, plastyczne i taneczne, gra miejska, wystawy prac uczestników pałacowych pracowni, pokazy modeli pływających, spektakle, rozmowy - to wszystko i jeszcze wiele więcej działo się w sobotę, 4 czerwca 2022 r. na plenerowej imprezie w Parku przy ul. Cyfrowej, zorganizowanej przez Pałac Młodzieży – Pomorskie Centrum Edukacji w Szczecinie.

Transgraniczna impreza kulturalna pt. „Artystyczne Pasje”, organizowana we współpracy z partnerem projektu, Stowarzyszeniem Lebendiges Brüssow, działającego w Kulturhaus Kino Brüssow była okazją do przypomnienia i świętowania jubileuszu 70-lecia Pałacu Młodzieży, który nie mógł się odbyć w 2020 r.

Atrakcje odbywały się w kilku miejscach – w trzech budynkach Technoparku Pomerania oraz pobliskim Parku Jacka Karpińskiego przy ul. Cyfrowej, gdzie usytuowana była duża scena oraz stoiska partnerów projektu – m.in. Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, Związku Literatów Polskich Oddział w Szczecinie, Rady Osiedla Niebuszewo-Bolinko i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Rozmowy na dużej scenie z zaproszonymi gośćmi oraz nauczycielami pracowni Pałacu Młodzieży prowadził duet Iga Kamela i Daniel Źródlewski. Część oficjalną uświetniło wystąpienie Prezydenta Miasta Szczecin, Piotra Krzystka.

Na dużej scenie w Parku przy ulicy Cyfrowej prezentowali się uczestnicy pracowni Pałacu Młodzieży oraz zaproszenie goście, w tym m.in. Compania Baletowa z Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach, grupa sambowa „Bloco Pomerania”, Deutsch – Polnischer Chor Horyzont, Zespół Sweet Four oraz Olga Adamska i Krzysztof Baranowski.

Na scenie kameralnej widzowie oklaskiwali występy uczestników Pracowni Teatralnych z Pałacu Młodzieży i brali udział w prezentacjach Związku Literatów Polskich Oddział w Szczecinie. W trzech budynkach Technoparku można było obejrzeć wystawy przygotowane przez Pracownie Plastyczne, Ceramiczną oraz Fotografii Cyfrowej i Grafiki Komputerowej. Partner projektu Stowarzyszenie Lebendiges Brüssow prezentowało na swojej wystawie prace malarskie, plakaty i afisze reklamowe z wydarzeń organizowanych przez Dom Kultury Kulturhaus Kino Brüssow oraz zdjęcia i materiały związane z polsko-niemieckim chórem „Horyzont”.

Wydarzenie wsparła Straż Pożarna oraz Szczecińska Policja, która przygotowała dla młodych uczestników imprezy grę planszową „Zagrajmy w Bezpieczeństwo”, była możliwość przymierzenia specjalnego wyposażenia ochronnego funkcjonariuszy Oddziału Prewencji oraz obejrzenia policyjnego radiowozu. Atrakcją był również eksponat z Muzeum Techniki – zabytkowy samochód Skoda z 1967 roku.

Wydarzenie, było świetną okazją do zaprezentowania różnych form artystycznych, w których na co dzień, od ponad 70 lat biorą udział młodzi mieszkańcy naszego miasta. Barwne stroje, ciekawe realizacje muzyczne, młode talenty aktorskie – to tylko wycinek tego co można było zobaczyć tego dnia na dwóch scenach „Artystycznych pasji”. Zwieńczeniem całodniowej imprezy był koncert uczestników Pracowni Muzycznej DO DE KA.

W całodniowej imprezie, która zakończyła się przed godziną 22.00, wzięli udział rodzice uczestników Pałacu Młodzieży, zaproszeni goście i okoliczni mieszkańcy.

Projekt był dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa.
Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Szczecin
Patronat Honorowy Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.


Tekst i zdjęcia: Pałac Młodzieży – Pomorskie Centrum Edukacji w Szczecinie
 

Autor:  Pałac Młodzieży 
14.06.2022