przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

14. Europejska Noc Muzeów


 

 

 

Szczegółowy program:

Muzeum Narodowe w Szczecinie
ul. Wały Chrobrego 3

Wystawy stałe:
„Antyczne korzenie Europy. Szczecińska kolekcja Dohrnów”
„W afrykańskiej wiosce”
„Sztuka Afryki – między maską a fetyszem”
„Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki. Kolekcja Oleńki Darkowskiej-Nidzgorski i Denisa Nidzgorski-Gordier w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie”

Wystawy czasowe:
„Niesamowita Słowiańszczyzna. Sławomir Lewiński 1919–1999”
„Astronomiczna Eureka”

18.00−22.00

Podczas Nocy Muzeów Dział Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie, podobnie jak w roku ubiegłym, serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w zabawie, która będzie polegała na odgadnięciu przeznaczenia prezentowanego obiektu muzealnego.
Tegoroczną zagadką jest pochodząca z miejscowości Warchlino w powiecie stargardzkim rzecz wykonana z drewna i metalu w XIX wieku.
Próba odpowiedzi na pytanie: „Do czego służył ten przedmiot?” gwarantuje dobrą zabawę, a na dociekliwych i dowcipnych czekają nagrody.
Tajemniczy przedmiot wystawiony będzie w gmachu przy Wałach Chrobrego.
Przyjdź, zobacz, pomyśl i zgadnij!

18:00–24:00

Wystawa „Dary ze świata. Nowe zabytki w kolekcji pozaeuropejskiej Muzeum Narodowego w Szczecinie”

Wystawa przedstawia zespół nowo pozyskanych eksponatów Działu Kultur Pozaeuropejskich, pochodzących z Ameryki Południowej, Afryki oraz Oceanii. Wszystkie zostały przekazane do muzeum w darze, w ciągu ostatnich dwóch lat. Ich prezentacja, oprócz docenienia darczyńców, jest również okazją do przedstawienia ogromnego bogactwa i różnorodności kultur zamieszkujących odległe zakątki świata. Tworzenie kolekcji muzealnych jest wieloletnim i mozolnym procesem, jednak lata 2017−2018 były wyjątkowo szczęśliwe dla kolekcji pozaeuropejskiej, która powiększyła się w tym okresie o 967 obiektów. Spośród nich, aż 763 zabytki to dary, które trafiły do muzeum dzięki hojności naszych dobroczyńców. Wystawa, choć prezentuje dary pozyskane w ostatnich latach, jest hołdem dla wszystkich naszych darczyńców.

 

18.00

O 18.00 w sali konferencyjnej rozpoczniemy koncert prof. Markusa Koehlera (baryton) i prof. Adama Oczkowskiego (fortepian). Panowie na co dzień wykładają w Wyższej Szkole Muzycznej w Detmold (Niemcy); w dniach 15–18.05.2019 prowadzili warsztaty w ramach Zachodniopomorskiego Forum Artystycznego.

Zapraszamy serdecznie!
  

Autor:  Muzeum Narodowe w Szczecinie  
14.05.2019