przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Festiwal Pisanek podczas Jarmarku Wielkanocnego

 

Festiwal Pisanek podczas Jarmarku Wielkanocnego

Wspólnie udekorujemy Aleję Kwiatową tysiącami kolorowych jajek!

 

Pisanki to piękny wielkanocny zwyczaj celebrowany od setek lat na całym świecie. W Polsce znanych jest wiele technik świątecznego zdobienia jaj. Są pisanki barwione na jeden kolor farbkami lub naturalnymi barwnikami, malowane gorącym woskiem, drapane czy oklejane tradycyjnymi materiałami lub wycinankami.

Jarmark Wielkanocny to doskonała okazja, by te małe dzieła sztuki robione własnoręcznie przez dzieci i młodzież ze szczecińskich szkół pokazać szerszej publiczności. Podążając śladami wschodnich (szczególnie ukraińskich) festiwali pisanek, postanowiliśmy w roku 2018 ozdobić kolorowymi jajkami Aleję Kwiatową. Nie uda nam się tego zrobić bez zaangażowania szkół, nauczycieli, rodziców i dzieci! Dlatego też zachęcamy do wspólnego wykonywania pisanek na lekcjach plastyki, z kolegami i koleżankami z klasy lub podwórka oraz w domach, całymi rodzinami. Efekty pracy każdego młodego artysty zostaną wyeksponowane podczas Jarmarku Wielkanocnego na Alei Kwiatowej 24 i 25 marca. Zasady są banalnie proste!

  • Wykonujemy dowolną techniką jedną lub wiele pisanek.
  • Jajka zdobimy w szkole lub w domu, w grupie lub samodzielnie.
  • Gotowe pisanki dostarczamy najpóźniej do 16 marca do siedziby organizatora jarmarku – miejskiej spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. Można to zrobić indywidualnie, można przywieźć prace całej klasy lub szkoły!
  • Razem z klasą lub rodziną odwiedzamy Jarmark Wielkanocny na Alei Kwiatowej i szukamy swojego dzieła na specjalnie przygotowanej altanie obwieszonej setkami (a może tysiącami?) kolorowych jajek.


Korzyści włączenia się w akcję?

  • Kształtowanie postaw obywatelskich dzieci i młodzieży poprzez współtworzenie przestrzeni miejskiej.
  • Zrozumienie symboliki świąt i przeżywanie ich w pełniejszy sposób dzięki zrozumieniu i celebrowaniu tradycji.
  • Łączenie pokoleń – w poszukiwaniu pomysłu na pisanki najmłodsi sięgają po doświadczenia osób starszych.
  • Prezentacja w nowym, bardziej atrakcyjnym świetle polskich tradycji i zwyczajów.
  • Kultywowanie tradycji i szacunek do kultury jako nowoczesna forma patriotyzmu, co idealnie wpisuje się w obchody 100-lecia Niepodległości – „Codziennie Polskę tworzyMy”.


Tym sposobem wspólnie tworzymy nową tradycję dekorowania miasta w okresie przed świętami Wielkiej Nocy. Bez Was się to nie uda! Zachęcamy do włączenia się w nową, świąteczną, miejską inicjatywę!

W razie pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu: Katarzyna Stachów, Dział Organizacji Imprez spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia, katarzyna.stachow@zegluga.szn.pl , tel. 913516202


Tomasz Owsik-Kozłowski
rzecznik prasowy

Autor:  Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia Sp. z o.o. 
09.02.2018
przekaż swój 1% organizajcom pozarządowym - link otwiera się w innym serwisie