przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Interaktywna lekcja polskiego w Technoparku

Poezja romantyczna w formie gifów, grafik i przestrzeni w wirtualnej rzeczywistości – tak wyglądała nietypowa lekcja polskiego przygotowana przez Technopark Pomerania dla uczniów Technikum Technologii Cyfrowych. Zorganizowano ją w ramach wystawy „Rom4ntyzm” prezentującej twórczość Franciszka Warzechy, studenta Akademii Sztuki w Szczecinie.

Uczniowie technikum zapoznali się z multimedialnymi pracami będącymi interpretacją dzieł Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida. Franciszek Warzecha zaprojektował je w nurcie Vaporwave – muzyczno-graficznym gatunku sztuki którego stylistyka inspirowana jest komputerową grafiką z lat 80. i 90. Narodził się on w internetowym środowisku w 2011 roku i został spopularyzowany głównie wśród młodzieży.

- Juliusz Słowacki malował chmury słowami, natomiast Franciszek Warzecha przeniósł je do wirtualnej rzeczywistości. Swoje interpretacje dzieł poetów romantycznych ubrał też w formę gifów i grafik – wyjaśnia Justyna Siwińska, rzecznik prasowy Technoparku Pomerania.

Vaporwave opiera się głównie na prostym projektowaniu 3D pełnym ciepłych kolorów i gradientów. Artyści tworzący w tym nurcie bazują przede wszystkim na grafice zaczerpniętej z gier wideo oraz dawnych, amerykańskich reklam telewizyjnych.

- Uczniowie mieli okazję zobaczyć interpretacje dzieł twórców romantycznych w postaci projektów multimedialnych i to było zupełnie coś innego, ciekawego, ponieważ jest to połączenie literatury z tym, co ich interesuje, czyli z szeroko rozumianą informatyką – wskazuje Ewa Niewczas, nauczycielka języka polskiego z Technikum Technologii Cyfrowych.

Podczas interaktywnej lekcji uczniowie obejrzeli grafiki wydrukowane na płytach dibond, gify prezentowane na dużych monitorach oraz przestrzeń w wirtualnej rzeczywistości, do której przenieśli się po nałożeniu okularów VR.

Prace dopełnił przygotowany przez artystę tomik poezji zawierający grafiki i fragmenty dzieł, do których się odnoszą.

- Fajnie, że są takie wyjścia, że szkoła nawiązuje współpracę z Technoparkiem. Na pewno ciekawsze jest wychodzenie na interaktywne lekcje, które nas w jakiś sposób angażują. Nie jest to siedzenie w ławce i przysłowiowe „kucie” na lekcji, tylko możemy dotknąć tej sztuki i świata – komentuje Michał Grabiński, uczeń technikum.

Zajęcia dla młodzieży odbyły się w Galerii T Technoparku Pomerania, która powstała dzięki współpracy z Akademią Sztuki w Szczecinie i galerią sztuki Open Gallery Moniki Krupowicz. Organizowane w niej na co dzień wystawy przybliżają firmom z branży IT prace studentów i absolwentów AS, którzy w swojej twórczości wykorzystują nowe media i nowoczesne technologie oraz podejmują tematykę związaną z szeroko rozumianą działalnością biznesową.

Autor:  Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny 
22.05.2018
Szczeciński Budżet Obywatelski 2021