przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Sukcesy uczniów Zespołu Szkół nr 2 w dziedzinie OZE

Rok szkolny 2023/2024 był bardzo pracowity w Zespole Szkół nr 2 im. Władysława Orkana w Szczecinie. Uczniowie z kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej byli przygotowywani do dwóch sesji egzaminów zawodowych w kwalifikacji ELE.10. Montaż i uruchamianie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej (klasy III i IV) oraz do sesji styczniowej w kwalifikacji ELE.11. Eksploatacja urządzeń i systemów energetyki odnawialnej (klasa V). Ponadto, uczniowie chętnie brali udział w eliminacjach szkolnych do konkursów ogólnopolskich, dlatego teraz możemy się podzielić z Państwem sukcesami naszych uczniów.

Mikołaj Guz i Rafał Wypyski w dniach 18-19 kwietnia 2024 uczestniczyli w Ogólnopolskim Konkursie pt. Technik OZE wszystko może, zorganizowanym w Miastku. Wieloetapowy konkurs wymagał od uczniów wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim umiejętności praktycznych, które uczniowie doskonalą na szkolnych warsztatach. Nasz team zajął I miejsce na 12 drużyn z Polski. Dodatkowo, Rafał otrzymał nagrodę specjalną dla najlepszego montera, ponieważ swoją pracą zachwycił jury.

Drugi rok z rzędu, możemy pochwalić się laureatami Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Elektrotechnice i Energetyce EduElektra. Ta olimpiada składa się z trzech etapów: szkolnego, okręgowego i krajowego. Rozpiera nas duma z powodu tak licznej reprezentacji finalistów z naszej szkoły w dwóch branżach: chłodnictwo i klimatyzacja oraz odnawialne źródła energii. 28 maja, w Ostrowie Wielkopolskim, Klaudia Stenclik i Rafał Wypyski uzyskali tytuł laureata, zdobywając odpowiednio XI i XII miejsce, natomiast Agata Papierz i Paweł Sobczyk otrzymali tytuł finalisty (branża odnawialne źródła energii). Tytuł finalisty otrzymał też Szymon Marszałek z branży chłodnictwo i klimatyzacja. Na wyróżnienie zasługuje fakt, że Klaudia to jedyna Pani w gronie 26 laureatów branży elektroenergetycznej. W tych zawodach uczniowie wykazują się wiedzą i umiejętnościami z zakresu rozwiązywania zadań testowych oraz obliczeniowo-projektowych. W zeszłym roku nasz absolwent, Ernest Bany zdobył III miejsce w tej olimpiadzie.

Trzeci sukces to II miejsce Tomasza Jankowskiego i V miejsce Rafała Wypyskiego w finale konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej. Konkurs zorganizowali: Politechnika Morska w Szczecinie i grupa Orlen Neptun. Finał odbył się 15 czerwca, dokładnie w Światowym Dniu Wiatru na Politechnice Morskiej. Wcześniej uczniowie pokonali etap szkolny i etap okręgowy. W gronie 10 finalistów znalazło się aż dwóch naszych uczniów, którzy prezentowali swoją wiedzę, zdobytą m.in. dzięki projektowi o elektrowniach wiatrowych na morzu realizowanego w ciągu dwóch lat przez Przemysłową Akademię Rozwoju i Ocean Wind.

Uczniowie naszej szkoły z kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej uczestniczą także w programie Erasmus+ VET, w ramach którego dwukrotnie wyjeżdżali na miesięczną praktykę zawodową do Hiszpanii (Sewilla, Malaga). Doskonalili tam swoje umiejętności zawodowe oraz kompetencje społeczne i personalne, rozwijali umiejętność porozumiewania się w języku obcym i poznawali kulturę, atrakcje turystyczne i historię danego regionu Andaluzji. Pozytywnie przeszli ocenę ECVET w programie współfinansowanym przez Unię Europejską.

Mamy nadzieję, że przyszły rok szkolny również odkryje niejeden talent w dziedzinie energetyki odnawialnej w naszej szkole. A uczniów szkół podstawowych już dziś zapraszamy do udziału w konkursie “Mistrz OZE” (http://zs2.szczecin.pl/fotogalerie/IX-Wojewodzki-Konkurs-Mistrz-OZE_2262), dzięki któremu przybliżymy tematykę odnawialnych źródeł energii, a także zaprezentujemy swoje pracownie zawodowe.
  

Autor:  Zespół Szkół Nr 2 
27.06.2024