W numerze m. in.:
O filozofii, od czasów starożytnych do dziś, napisano już tomy mądrości i mało kto deprecjonuje jej wartość, choć nie można udawać, że oprócz apologetów są również tacy, którzy uważają, że filozofowanie to zwykła strata czasu, zwłaszcza we współczesnej szkole, która cierpi na jego chroniczny brak.
Szczególnym wyróżnikiem współczesnych czasów jest szybki rozwój technologii informacyjno – komunikacyjnych, które zmieniają życie społeczne, gospodarcze, kulturalne i kreują nową rzeczywistość. Technologie informacyjne wpływają na kształt kultury organizacyjnej edukacji wczesnoszkolnej modyfikując jej założenia, zmieniając wyznawane wartości i uzewnętrzniające się artefakty.
Świadomie Pomagamy Innym – Gimnazjum nr 21 im. A. Mickiewicza nie ŚPI, ale wspiera potrzebujących.
Dnia 20 i 21 września w czasie trwania XVI Festiwalu Nauki, nasi gimnazjaliści wraz z nauczycielką fizyki p. Ewą Gajos uczestniczyli w wykładach oferowanych przez szczecińskie uczelnie.
Trzeba to wyartykułować wprost : wpływ urządzeń mobilnych na funkcjonowanie uczniów na zajęciach i w ogóle na całe życie ‘tubylców cyfrowych’ to jeden z głównych problemów współczesnej szkoły.
Stanisław Lem jest patronem Gimnazjum nr 12 w Szczecinie od 5 listopada 2010 roku. Życie, rozległa twórczość i działalność Stanisława Lema – człowieka, pisarza, wizjonera, myśliciela, futurologa, naukowca, filozofa – są niewyczerpanym źródłem pomysłów, wyzwań i zachęt do poszukiwań dla innych. Społeczność GM nr 12 im. Stanisława Lema – Nauczyciele i Uczniowie – przyjmując od swego patrona tę twórczą postawę, powołała do życia wiele przedsięwzięć i inicjatyw.
W wtorek 22 marca 2016 r. w sali gimnastycznej Gimnazjum nr 21 im. Adama Mickiewicza w Szczecinie odbyły się zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
4 marca uczniowie naszego gimnazjum wraz z nauczycielką p. A. Kowalczuk uczestniczyli w pokazach naukowych w Technoparku Pomerania w Szczecinie. Każdy otrzymał specjalne książeczki z zadaniami, które pozwoliły wejść w świat nauki E(x)plory.
4 marca nasi gimnazjaliści wraz z p. Ewą Gajos – nauczycielką fizyki - wybrali się do Multimedialnego Planetarium. Mieści się ono w wieży w budynku Muzeum na Wałach Chrobrego.
Wraz z nadejściem nowego roku większość z nas wiąże jakieś nadzieje. Wierzymy, że to co nowe przyniesie nam pomyślność, a ze starym odejdzie wszystko to, co było nie tak. Nowe to przecież inne, lepsze.
21 i 22 września, w czasie trwania Festiwalu Nauki, nasi gimnazjaliści wraz z nauczycielką fizyki p. E. Gajos uczestniczyli w wykładzie na Uniwersytecie Szczecińskim oraz w wystawie interaktywnej „Eureka” w Domu Marynarza.
Szkoła jest drugim domem, to tutaj przez większość czasu młodzież uczy się i bawi razem ze swoimi przyjaciółmi. Poznaje świat i rządzące nim zasady. Dowiaduje się czym jest akceptacja i tolerancja wobec innych.
W bieżącym roku szkolnym nasze gimnazjum realizuje kilka projektów odnoszących się do szeroko rozumianego bezpieczeństwa zarówno w szkole, jak i poza nią. Bezpieczne odżywianie, bezpieczne kibicowanie czy też niezawodne przygotowanie paraolimpiady to tylko parę z nich.
Zapał do pracy, sprawdzone pomysły i dobra zabawa. Czym są te trzy elementy? Oczywiście składnikami idealnego przepisu na to, jak skutecznie edukować dzieci w zakresie sposobów na powtórne wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku. Recykling, bo o nim mowa, może początkowo być dla dziecka obcym pojęciem. Im wcześniej jednak je pozna i zrozumie, tym lepiej.
Jest pomarańczowa, podłużna, lubią ją wszystkie dzieci i dorośli. O czym mowa? To proste, oczywiście o marchewce! Czy jednak pamiętamy o wszystkich zaletach tego popularnego warzywa i jego przetworów? A przede wszystkim czy wiemy, dlaczego ich spożywanie ma dobroczynny wpływ na nasz organizm?
Warzywa, owoce lub soki powinny stanowić integralną część każdego posiłku dziecka. Jeśli wydaje Ci się, że zachęcenie dziecka do ich spożywania to zadanie ponad Twoje siły, to jesteś w błędzie! Wystarczy jedynie odrobina chęci i wykorzystanie kilku sprawdzonych sposobów!
Kształtowanie świadomości ekologicznej u dzieci warto rozpocząć już w wieku przedszkolnym. Przedszkolaki są aktywne poznawczo i poprzez naśladowanie osób dorosłych (szczególnie rodziców i nauczycieli) skutecznie uczą się dobrych zachowań.
Jednym z istotnych zadań dorosłych, zarówno nauczycieli, jak i rodziców, powinno być nauczenie dzieci szacunku do przyrody. Umiejętność dostrzegania niepowtarzalnego uroku roślin i zwierząt jest umiejętnością, którą warto kształcić już u najmłodszych przedszkolaków. Dzieci są wrażliwe na piękno przyrody i naturalnie uczą się je doceniać i szanować.
Wydawać by się mogło, że w XXI wieku umiejętność czytania to nic nadzwyczajnego. Nic, czym można by się pochwalić albo uczynić z tego swój atut. Wszak czytać potrafią już uczniowie szkół podstawowych. Ba, zdarza się to nawet co sprytniejszym przedszkolakom…
Głównym celem edukacji powinien być harmonijny rozwój dziecięcej osobowości, twórczości i kreatywności. Przydatne do tego może być innowacyjne myślenie, którego kształtowanie jest wymogiem naszych czasów. W jaki sposób możemy rozbudzać ciekawość u najmłodszych, a także motywować ich do poszukiwań i zadawania pytań – podpowiada Małgorzata Jabłońska, ekspertka współpracująca z programem edukacyjnym „Klub Bezpiecznego Puchatka”, w ramach którego proponujemy zajęcia dotyczące innowacyjnego myślenia.
Już od ponad wieku naukowcy z dużym niepokojem obserwują bardzo dynamiczny rozwój technologii oraz eksplozję demograficzną, które stały się przyczyną nadmiernego wykorzystywania zasobów naturalnych Ziemi.
WF z Klasą to program Centrum Edukacji Obywatelskiej realizowany przy wsparciu „Gazety Wyborczej” i portalu Sport.pl. Inicjatywa ta wspiera nauczycieli kultury fizycznej i pomaga w przygotowywaniu nowoczesnych i ciekawych lekcji. Program motywuje młodzież do uprawiania sportu oraz pokazuje, że z lekcji wychowania fizycznego w szkole każdy może czerpać przyjemność. Argumenty te przekonały i zachęciły nas do wzięcia udziału w tym projekcie.
W dniu 15 listopada 2014 w Bibliotece Publicznej w Gryfinie odbyły się warsztaty edukacyjne pt. „Bajka terapeutyczna i jej praktyczne zastosowanie”. Spotkanie prowadziła wiceprezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu dr Lidia Ippoldt.
Młodzi naukowcy z Gimnazjum nr 21 w Szczecinie, korzystając z zaproszenia swojej nauczycielki fizyki pani Ewy Gajos, 16 i 24 października wybrali się na wystawę interaktywną „Eureka”.
Nauka języka obcego, to nie tylko ślęczenie nad książkami! Szczytne cele, które przyświecały autorom nowej podstawy programowej, to przede wszystkim poprawa efektów kształcenia oraz ukształtowanie w uczniach właściwych postaw społeczno-moralnych.
Nauka powinna być przyjemnością, szczególnie dla ucznia klasy I rozpoczynającego swoją szkolną drogę. Pierwszoklasista ma ogromny potencjał intelektualny, ale żeby skutecznie go wykorzystać potrzebne jest nieustanne ćwiczenie pamięci i wsparcie emocjonalne ze strony rodziców oraz nauczycieli. Pedagog szkolny Małgorzata Jabłońska, ekspert współpracujący z programem edukacyjnym „Klub Bezpiecznego Puchatka” radzi, w jaki sposób pracować z dzieckiem, aby mogło efektywnie rejestrować dużą ilość nowych informacji. Wskazuje jednocześnie techniki, dzięki którym nauka zasad bezpieczeństwa będzie nie tylko pożyteczna, ale także przyjemna.
Nasi uczniowie już kilkakrotnie brali udział w zajęciach terenowych organizowanych w ramach Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki. Tym razem 27 września wyruszyli do Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego, który charakteryzuje się ogromną różnorodnością siedlisk oraz bogactwem form życia.
19 września 2014 roku w centrum sztuki współczesnej „TRAFO Trafostacja Sztuki” przy ul. Świętego Ducha 4 odbyła się 1. edycja Szczecińskiego Forum Oświatowego.
„Sprzątanie Świata – Polska” jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World, wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza, który poprzez swoje działania poprawił stan czystości Zatoki Sydnejskiej. W Polsce akcję zainicjowała w 1994 roku Mira Stanisławska - Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. Tegoroczna 21. edycja „Sprzątania Świata – Polska 2014” odbyła się pod hasłem „Turysto! Szanuj środowisko". Finał akcji przypada zawsze w trzeci weekend września. W tym roku miał on miejsce w dniach 19 – 21 września.
Choć gimnazjum w obecnej formie powstało nie tak dawno, to tak naprawdę ma bardzo długą tradycję, bo jego początki sięgają starożytności.
„Powstała Ta, co jeszcze nie zginęła”. Pod tym hasłem uczniowie SP-68 wzięli udział w uroczystej akademii z okazji nadchodzącego Święta Niepodległości, które przypada w dniu 11 Listopada.
Rok szkolny formalnie jeszcze się nie zakończył. W praktyce szkoły opustoszały, na wakacje wyjechali nasi podopieczni, działają ekipy remontowe – czas więc na podsumowanie.
O Młodzieżowej Akademii Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego na platformie edukacyjnej pisałam już w lutym b.r. Przeżywaliśmy wtedy moment zakończenia współpracy z Polskim Radiem Szczecin, które- w wyniku odstąpienia od Porozumienia z 19 listopada 2009roku pana prezesa Adama Rudawskiego - nie tylko przestało być jednym z promotorów unikatowego projektu, ale też zaprzestało udostępniania nam Studia-S I im. Jana Szyrockiego od 14 lutego 2013r. Tego dnia rozpoczęliśmy zajęcia w s.60 – amfiteatralnej sali wykładowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 przy ul. Unii Lubelskiej nr 1 , co widać na zdjęciu poniżej, autorstwa Łukasza Mateńki, który wraz ze swoim ojcem – Sławomirem - rejestrują zajęcia MAM PUM od czterech lat.
Liczba siedem kojarzona jest często z powodzeniem, szczęściem, pomyślnością, sukcesem. W tym roku VII Liceum Ogólnokształcące im K. K. Baczyńskiego kolejny raz ten schemat myślowy potwierdziło. A to oznacza, że warto do nas przyjść, warto się tu uczyć, pracować, tu spełniają się marzenia! Oto, bowiem kolejna osoba spośród grona pedagogicznego „Siódemki” zdobywa wyróżnienie w prestiżowym ogólnopolskim konkursie „POZYTYWISTA ROKU”!
Nie samą nauką człowiek żyje, a uczeń szczególnie. Czas chodzenia do szkoły, to jednocześnie ten okres w życiu człowieka, kiedy kształtują się zainteresowania, pasje, po prostu nasze predyspozycje. Niektóre z tych młodzieńczych olśnień poświecą chwilę i zgasną, inne będą świecić jasnym blaskiem przez całe życie. Oto opowieści moich uczennic o takich pasjach. Autorki chodzą do trzeciej klasy Gimnazjum Nr 32 z Oddziałami Dwujęzycznymi przy ulicy Kopernika 16a.
Mowa i zdolność człowieka do komunikacji są niezbędne w codziennym życiu. Często nie przywiązuje się do nich wagi, szczególnie wtedy, gdy nic ich nie zaburza. Jakże zabawne wydają się dorosłym dziecięce capki, saliki czy scupaki czy ulubione lowely czy jowejy.
Gala podsumowująca projekt edukacyjny - "POZNAJ SWOJE MIASTO"
Sprint zrealizował projekt „Szczecin – Infrastruktura Społeczeństwa Informacyjnego – Etap I. Infrastruktura” w formule „Zaprojektuj i wybuduj. Inwestorem projektu była Gmina Miasto Szczecin. Celem nadrzędnym inwestycji było połączenie stacji bazowych WiMax i utworzenie bezprzewodowej sieci metropolitalnej WiMax, natomiast głównym celem projektu było zapewnienie usług intranetowych i internetowych dla 163 jednostek podległych, rozmieszczonych na terenie miasta Szczecin.
Zrealizowany przez Sprint kontrakt, dotyczący budowy infrastruktury do teletransmisji danych przy wykorzystaniu pozyskanych przez Gminę Miasto Szczecin częstotliwości radiowych i łącz światłowodowych, to jeden z elementów miejskiego programu rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej w Szczecinie.
26 kwietnia po raz kolejny spotykamy się na grupie wsparcia dla osób jąkających się. Klub J powstał 22 październiku 2013 roku. W tym dniu każdego roku obchodzimy Światowy Dzień Osób Jąkających Się (Stuttering Awareness Day). W zeszłym roku hasłem dnia było: A voice and something to say, w wolnym tłumaczeniu - POWIEDZ TO, CO CHCESZ. To hasło dotyczy nie tylko osób jąkających się. Wielu z nas ma problemy z przekazaniem własnych myśli, odczuć, z ekspresją siebie samego.
Praca w policji, wojsku, straży pożarnej czy straży granicznej to duża nobilitacja, stabilność zatrudnienia, niezłe zarobki i przywileje. Duża liczba chętnych do pracy w służbach mundurowych świadczy, że jest to zawód stanowiący atrakcyjną perspektywę dla młodych ludzi. Dlatego też funkcjonujące już w Polsce klasy typu mundurowego cieszą się dużym i wciąż rosnącym zainteresowaniem wśród młodzieży.
Fama głosi, że z poezją w szkole nauczyciel zawsze ma pod górę. Potoczne wyobrażenie jest takie, że mało kto rozumie poezję i co autor miał na myśli; bo jak się przebić przez gąszcz metafor, porównań, oksymoronów, anafor i innych temu podobnych znaczeniowych hieroglifów? Ja jednak myślę, że nie taki diabeł straszny jak go malują.
W Szkole Podstawowej nr 7 w Szczecinie podejmujemy wiele zadań wspierających naszych najmłodszych podopiecznych w procesie rozpoczynania przez nich nauki w oddziałach przedszkolnych oraz klasach pierwszych.
Targi CeBIT 2013 to jedno z większych wydarzeń w branży informatycznej tego roku. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zobaczenia technicznych nowinek dzięki uprzejmości Technoparku Pomerania.
Chciałam zachęcić do udziału w warsztatach edukacyjnych za granicą. Jak już pisałam przy innej okazji, możliwości takie daje uczestniczenie w różnych programach strukturalnych, których wybór jest bardzo duży. W tym celu warto zapoznać się z ofertą odpowiednich instytucji /np. Sekretariatu do Spraw Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego/ i oczywiście złożyć wniosek.
Portal Edukacyjny jest projektem, który daje szczecińskiej oświacie szansę odnalezienia się w realiach wirtualnej rzeczywistości. Sukces przedsięwzięcia zależy od tego, czy zaproponowane rozwiązanie zostanie zaakceptowane. Akceptacja zaś, to przede wszystkim relacje użytkowników, mieszkańców Szczecina z portalem.
Młodzieżowa Akademia Medyczna to unikatowy w skali kraju projekt edukacyjny obejmujący nie tylko uczniów liceów szczecińskich, ale również licealistów z Goleniowa, Stargardu Szczecińskiego i Nowogardu.