przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Bezpieczny kibic – to MY - Gimnazjum 21


W bieżącym roku szkolnym nasze gimnazjum realizuje kilka projektów odnoszących się do szeroko rozumianego bezpieczeństwa zarówno w szkole, jak i poza nią. Bezpieczne odżywianie, bezpieczne kibicowanie czy też niezawodne przygotowanie paraolimpiady to tylko parę z nich. Jako nauczyciel wychowania fizycznego propaguję wśród uczniów postawę fair play, nie tylko w sporcie, ale również w życiu codziennym.

Współczesne warunki życia, ciągła rywalizacja i walka o bycie lepszym od innych nie sprzyjają rozwijaniu postaw moralnych o charakterze fair play. Takie zachowanie powinno cechować szacunek i uznanie dla przeciwnika, niezależnie od tego, czy jest on zwycięzcą czy przegranym. Uczniowie muszą mieć świadomość, że rywal jest przede wszystkim partnerem w grze i bez jego udziału gra nie byłaby możliwa. Kibicowanie, obserwowanie meczów – konkretnych zachowań zawodników, analiza sportowych sytuacji i zdarzeń to jeden ze sposobów kształcenia w uczniach zasad fair play. Nawiązana współpraca z klubem Pogoń’04 Szczecin umożliwia nam realizację założonych celów i udział naszych uczniów w masowych imprezach sportowych. Chcemy wytworzyć wśród gimnazjalistów poczucie współodpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych oraz przekonanie o potrzebie czynnego udziału w jego kształtowaniu.
W lutym br. 50 osobowa grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego była świadkiem międzynarodowego meczu futsalu (halowa piłka nożna) między reprezentacją Polski a Rosji, zorganizowanym w hali widowiskowej Azoty Arena w Szczecinie. Mecz o takim charakterze to wielkie i wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich kibiców, niezależnie od wieku. Dobra zabawa towarzyszyła nam przez całe spotkanie, a widowisko było tak piękne jak zachowanie naszych gimnazjalistów.

Pod koniec marca uczniowie Gimnazjum 21 ponownie skorzystali z możliwości wyjazdu na mecz, tym razem ligowy Pogoń ’04 Szczecin - AZS Gdańsk.

Mimo że oba spotkanie zakończyły się wynikiem niekorzystnym dla naszych drużyn, dostarczyły nam wielu refleksji i niezapomnianych przeżyć. Bo przecież fair play to szacunek dla lepszego, radość z ruchu, życzliwość dla ludzi, pomoc i współdziałanie.

Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom za piękny, bezpieczny i kulturalny doping.


Beata Jasinska :
nauczyciel wychowania fizycznego

Zostaw 1,5% podatku
w Szczecinie trwa nabór projektów w kolejnej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2025