przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Uczniowie Gimnazjum 21 na „Festiwalu Nauki”


21 i 22 września, w czasie trwania Festiwalu Nauki, nasi gimnazjaliści wraz z nauczycielką fizyki p. E. Gajos uczestniczyli w wykładzie na Uniwersytecie Szczecińskim oraz w wystawie interaktywnej „Eureka” w Domu Marynarza. Wykład „Od miraży do „soczewkowania grawitacyjnego”, wygłoszony przez dr. T. Molendę, dostarczył uczniom sporej dawki wiedzy o zjawiskach optycznych. Młodzi naukowcy wysłuchali w skupieniu wykładu, obejrzeli prezentację multimedialną oraz wiele ciekawych doświadczeń z optyki. Przez moment nasi uczniowie mogli poczuć się jak studenci.
Zaprezentowane na wykładzie i wystawie doświadczenia fizyczne jak zawsze okazały się niezwykle interesujące. Największą atrakcję dla uczestników stanowiło samodzielne przeprowadzenie niektórych eksperymentów. Oto one:

  • Doświadczenie z piłką w strumieniu powietrza,
  • Doświadczenie ilustrujące moment pędu,
  • Eksperyment „most ze skrzynek”,
  • Doświadczenia z siłą odśrodkową i przekazywaniem pędu w kołysce Newtona,

Wśród uczniów znaleźli się też odważni, którzy nie bali się wysokiego napięcia i chętnie uczestniczyli w doświadczeniu z generatorem Van de Graffa.  Oprócz eksperymentowania fizycznego nasi gimnazjaliści chętnie budowali sześcian z różnych brył, wykazując się wiedzą matematyczną, Niewątpliwie oba wyjścia pozwoliły naszej młodzieży wejść w rolę odkrywcy i stały się źródłem ogromnych przeżyć.
 

Zostaw 1,5% podatku
w Szczecinie trwa nabór projektów w kolejnej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2025