przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Marchewka i sok marchwiowy – pyszna recepta na zdrowie i dobre samopoczucie!


Marchewka to warzywo, z którym dzieci stykają się już na początku życia. Soki, musy i inne przetwory z marchwi, ze względu na swoją lekkostrawność oraz łatwość przyswajania przez organizm, mogą spożywać już niemowlęta. Zdaniem specjalistów ds. żywienia marchewka powinna być także ważnym składnikiem diety starszych dzieci, np. przedszkolaków.

Zwracają na to uwagę również organizatorzy programu edukacyjnego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, do którego VII edycji przystąpiło ponad pół miliona dzieci z 6000 przedszkoli z całej Polski. W ramach projektu dzieci wraz z nauczycielami obchodzą m.in.: specjalny „Dzień Marchewki”. Podczas tego wyjątkowego dnia maluchy dowiadują się: z jakich części składa się marchewka, jakie zwierzęta uwielbiają to warzywo, jakie pyszne soki można z niej przyrządzić oraz dlaczego warto spożywać marchewkę pod różnymi postaciami.

A czy my dorośli pamiętamy o dobroczynnych właściwościach marchewki i soku marchwiowego dla zdrowia naszego oraz naszych pociech? Czy mamy świadomość, jak wiele cennych witamin, minerałów i składników odżywczych możemy przyswoić jedząc marchewkę lub pijąc sok marchwiowy np. z dodatkiem owoców? Jeśli nie, to przyszedł najwyższy czas na powtórkę podstawowych informacji. Pomoże w tym nasz mini przewodnik po marchewkowym świecie.

Wszystko zaczęło się w Chinach…

Marchewka jest warzywem, którego rodowód sięga starożytności. Jako jego ojczyznę wskazuje się Chiny. Zaskakujący dla wielu może być fakt, że znana nam współcześnie pomarańczowa odmiana to wynalazek nowożytny. Została ona wyhodowana w XVII wieku. Przyczynili się do tego holenderscy botanicy, którzy z powodzeniem skrzyżowali ze sobą czerwoną i żółtą marchew. W dawnych czasach, ale i współcześnie, marchewka występuje również między innymi w odmianach białej, fioletowej oraz tęczowej.

W tym momencie marchewka jest jednym z najpopularniejszych warzyw na świecie. Powstają z niej soki, sałatki, surówki, desery, a nawet… dżem. Ten ostatni specjał to jeden z produktów narodowych Portugalii.

Marchewka = samo zdrowie

Patrząc na marchewkę pod kątem właściwości prozdrowotnych, trudno znaleźć drugie warzywo tak bogate w witaminy, składniki odżywcze oraz mikro- i makroelementy. Marchewka to cenne źródło witamin: B1 (tiaminy), B2 (ryboflawiny), C, PP (niacyny), K, E oraz błonnika. Dodatkowo zawiera w sobie bardzo potrzebne naszemu organizmowi związki mineralne, między innymi wapń, żelazo, cynk czy potas.

Sok marchwiowy – eliksir młodości, piękna i energii

Marchewka jest warzywem o niezwykłych właściwościach zdrowotnych, ale często dzieci i dorośli nie lubią spożywać jej w formie surowej czy gotowanej. Nie stanowi to jednak przeszkody w korzystaniu
z jej dobroczynnych właściwości pod postacią soku marchwiowego z dodatkiem owoców takich jak jabłka, banany, pomarańcze czy maliny.

Sok marchwiowo – owocowy stanowi doskonałe źródło beta-karotenu, czyli witaminy A, która między innymi pomaga w utrzymaniu prawidłowego widzenia, w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego czy też pomaga zachować zdrową i piękną skórę.

Sok może być także doskonałym towarzyszem zabaw i aktywności dziecka. Ze względu na dużą ilość witamin oraz składników odżywczych, soki owocowo-warzywne, to przekąska stanowiąca formę uzupełnienia przez dziecko energii po wysiłku. Ich atutem jest także to, że są dostępne w wygodnych, plastikowych opakowaniach. Dzięki temu rodzice mogą spakować je dziecku do plecaka lub dodać do prowiantu na wycieczkę. W ten sposób będą mieć pewność, że maluch zawsze będzie miał ze sobą jedną z pięciu porcji owoców, warzyw lub soku.

Alternatywą dla soków mogą być również -owocowo-marchwiowe musy bez dodatku cukru. Stanowią one również cenne źródło błonnika i witamin a dzięki dostępności w wygodnych opakowaniach mogą być smacznym i zdrowym dodatkiem np. do drugiego śniadania.

Kto marchewkę lubi, ten zdrowia nie zgubi!

Jednym, z najlepszych sposobów na dobre samopoczucie każdego dnia jest regularne jedzenie marchewki czy picie soków marchwiowo-owocowych, będących elementami zbilansowanej
i zróżnicowanej diety, która jest podstawą zdrowego stylu życia. Dlatego od dziś podejmijmy wyzwanie „Kubusiowych Przyjaciół Natury” i razem z naszymi dziećmi chrupmy oraz pijmy „małe co nieco” przygotowane z marchewki: na śniadanie, obiad czy kolację.
 

Zostaw 1,5% podatku
w Szczecinie trwa nabór projektów w kolejnej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2025