przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Uczniowie Gimnazjum 21 w Multimedialnym Planetarium


4 marca nasi gimnazjaliści wraz z p. Ewą Gajos – nauczycielką fizyki - wybrali się do Multimedialnego Planetarium. Mieści się ono w wieży w budynku Muzeum na Wałach Chrobrego. Aby się tam dostać, trzeba pokonać 160 schodów, co dla niektórych stanowi nie lada wezwanie. Jednak to, co można zobaczyć po wejściu na górę, warte jest wysiłku.

Prowadzący przekazał gimnazjalistom sporą dawkę wiedzy o gwiazdach, galaktykach, gwiazdozbiorach i innych obiektach astronomicznych. Uczniowie obejrzeli między innymi dynamiczne obrazy powierzchni Słońca z teleskopu oraz globus przedstawiający pole magnetyczne Ziemi. Obraz Słońca miał charakter przestrzenny i uzyskany był przy pomocy komputera, telewizora oraz specjalnego systemu luster. Przez specjalne okulary z siatką dyfrakcyjną zobaczyli widmo palącej świecy i innych świecących gwiazd odtworzonych z dużym realizmem przy pomocy światłowodów umieszczonych na ściance modelu Słońca. O zjawiskach związanych z oddziaływaniem promieniowania słonecznego na Ziemię uczestnicy dowiedzieli się z tablic wiszących na ścianach. Największą atrakcję stanowiło dmuchane planetarium, wewnątrz którego znajdował się projektor ze specjalnym systemem projekcyjnym, umożliwiającym wyświetlanie obrazów na kopule. Właśnie tam, na kopule, uczniowie obejrzeli planety, galaktyki i inne obiekty astronomiczne, a także film „Dwa małe kawałki szkła”. Film poświęcono historii teleskopu i poznawaniu kosmosu, począwszy od systemu Arystotelesa poprzez system heliocentryczny Kopernika, odkrycia Galileusza, teleskop Hubble’a aż po teleskopy wykorzystujące optykę adaptacyjną. Oglądając go, trudno oprzeć się wrażeniu, że jest się w środku akcji. Zwiedzanie zakończyło się jeszcze wyżej - na tarasie widokowym, z którego można podziwiać niezwykłą panoramę Szczecina.

Wyjście do Multimedialnego Planetarium uświadomiło uczestnikom, jak niewielką cząstką jesteśmy w tak ogromnym Wszechświecie, który ciągle się powiększa.