Warsztaty edukacyjne pt. „ Bajka terapeutyczna i jej praktyczne zastosowanie”
Dr Lidia Ippoldt – wiceprezes PTB
Biblioteka Publiczna
Gryfino, 15-11-2014
W dniu 15 listopada 2014 w Bibliotece Publicznej w Gryfinie odbyły się warsztaty edukacyjne pt. „Bajka terapeutyczna i jej praktyczne zastosowanie”. Spotkanie prowadziła wiceprezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu dr Lidia Ippoldt.
Na początku przywitanie i część teoretyczna. Kilka słów o terapeutycznej wartości bajki, która daje możliwość budowania własnej tożsamości czy też uczy radzenia sobie z przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Bajkoterapia pozwala na odkrywanie własnych problemów i uczuć, może wzmocnić wiarę w siebie a także włączyć we własne postępowanie wartości dobra i piękna mimo istniejącego zła i kłamstwa. Podział bajek jest czytelny – bajki czarodziejskie (zwykle z magią i morałem jak np. Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna czy Kot w butach) oraz bajki terapeutyczne, które dają wsparcie, poczucie siły, służą jako wzorzec i pozwalają zmierzyć się z własnymi problemami. Pionierką bajek terapeutycznych w Polsce jest Maria Molicka, która poprzez swoje publikacje bardzo dobrze tłumaczy pewne zjawiska (mrok/ciemność) i ma dar przekazywania dorosłym - jak powinni wytłumaczyć dzieciom trudne sprawy, takie jak np. śmierć.
Bajki terapeutyczne mają swój podział na: bajki relaksacyjne, psychoedukacyjne i psychoterapeutyczne. Ich rodzaj dobiera się do danej sytuacji, jednakże warto przeczytać bajkę w przypadku gdy:
• dziecko jest smutne bo coś przykrego się wydarzyło,
• źle czuje się w swoim przedszkolu/klasie
• czuje się samotne - wydaje się że nikt go nie rozumie
• jest w trudnej sytuacji życiowej, jest mu ciężko, nie ma z kim porozmawiać (śmierć, choroba, odrzucenie)
• boi się czegoś lub kogoś a nie znajduje wsparcia w dorosłym
• lub gdy źle się zachowuje i nie lubi wykonywać pewnych czynności.
W kolejnej części spotkania odbyła się część praktyczna. Pierwszy temat to INTEGRACJA I DZIELENIE SIĘ Z KOLEGAMI. Scenariusz opierał się na tekście B.Ferrero „Filip z tęczą w kieszeni”( wyd. Bąk J., Wiewiora-Pyka E., Bajkowe spotkania. Kraków, 2003). Rozmowa i tęczowe paski wycięte z papieru kolorowego pozwoliły zintegrować się grupie uczestniczącej w warsztatach. Następnie podjęto temat ADAPTACJI W PRZEDSZKOLU I STRACHU (wykorzystano tekst C. Ciołek, „Kolorowe kredki i pajacyk Miluś”, wyd: Bajki psychoedukacyjne. Poznań, 2006). Najwięcej jednak emocji wywołały ćwiczenia z użyciem chusty animacyjnej nt. ZŁOŚCI z tekstem L. Ippoldt, „Pysiowy sposób na złość” (wyd. Bajkowa niania. Bajki pomagajki dla najmłodszych. Skawina, 2011) oraz nt. ODRZUCENIA (tekst A.Łaba, „Grzyb borowik”, wyd: Bajki rymowane w biblioterapii).
Podczas spotkania dostępne były tematyczne książki, które są w zasobach Biblioteki. Niektóre tytuły już znamy jak choćby „Jeż” K. Kotowskiej – wspaniale opisującej historie adoptowanego chłopczyka czy „Włosy mamy” G.Dahle, S.Nyhus – o chorobie mamy. Jednakże większość tekstów zawarta jest w zbiorach jako Bajki terapeutyczne (Bajkoterapia/Biblioterapia). Niewątpliwie warto sięgać po tego typu literaturę gdyż znajdziemy w niej teksty odpowiadające naszym potrzebom, jak np.:
• dla dzieci które boją się ciemności („O misiu, który bał się ciemności”)
• dla dzieci które używają brzydkich słów ( Bajka o Tonim – języczku którego pokaleczyły brzydkie słowa)
• dla dzieci z trudnościami w czytaniu i negatywnym stosunkiem do czytania (Kamil pogromca smoka)
• dla dzieci smutnych z powodu niepowodzenia w szkole (Kłopoty biedronki Mai)
• i wiele, wiele innych….
Część bajek można znaleźć na stronie internetowej Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie www.bibped.skawina.net W zakładce - Centrum Literatury Terapeutycznej – udostępniono bezpłatnie bajki terapeutyczne w pliku pdf (do druku) a także audiobooki czytane przez Lidię Jazgar i Jerzego Trelę.
Podczas warsztatów był czas aby porozmawiać, poradzić się oraz wymienić doświadczeniami. W spotkaniu wzięło udział ok. 20 uczestników z Gryfina, Szczecina, Morynia, Nowego Czarnowa, Chwarstnicy i Gardna.
Biblioteka Publiczna w Gryfinie bardzo aktywnie wspiera działalność edukacyjną i czytelniczą w naszym regionie. Kierownik Oddziału Dziecięcego – Pan Mariusz Kiełtyka dba o rozwój dzieci i młodzieży organizując spotkania autorskie i literackie a dla nauczycieli, rodziców i bibliotekarzy proponuje wykłady, szkolenia i warsztaty edukacyjne.
Sylwia Osowska
e-mail: sylwiaosowska6@wp.pl