Zapał do pracy, sprawdzone pomysły i dobra zabawa. Czym są te trzy elementy? Oczywiście składnikami idealnego przepisu na to, jak skutecznie edukować dzieci w zakresie sposobów na powtórne wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku. Recykling, bo o nim mowa, może początkowo być dla dziecka obcym pojęciem. Im wcześniej jednak je pozna i zrozumie, tym lepiej.
Na potrzebę kształtowania świadomości ekologicznej dzieci już od ich najmłodszych lat, szczególną uwagę zwraca największy program edukacyjny dla przedszkoli „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Do jego tegorocznej, VII edycji przystąpiło ponad pół miliona dzieci z 6000 przedszkoli z całej Polski. Podczas zajęć dotyczących tematyki segregowania śmieci, realizowanych w ramach akcji, promowana jest idea „dawania drugiego życia” przedmiotom z pozoru zbędnym.
Pod powyższym pojęciem mogą kryć się zarówno drobne gesty (np. wykorzystanie opakowań po produktach spożywczych jako przyborników na długopisy), jak i większe (m.in. oddawanie niepotrzebnych ubrań lub książek dla osób potrzebujących). Wybór sposobów, które pozwolą w nowej formie przetrwać wybranym przedmiotom powinien być wspólną decyzją dzieci i rodziców.
Kreatywny recykling różnego rodzaju niepotrzebnych opakowań może stanowić dla dziecka przyjemną formę zabawy, ale jest także okazją do pokazania swojego szacunku do przyrody. Maluchy lubią wzorować się na dorosłych. Dlatego, jeśli sami będziemy znajdować interesujące pomysły na ponowne zastosowanie np. przedmiotów z plastiku czy papieru, dzieci chętnie zrobią to samo. Poza oczywistymi korzyściami ekologicznymi, wspólne przygotowanie z dziećmi pożytecznych recyklingowych bibelotów może być dla rodziców okazją do chwili relaksu i bliższego poznania swoich pociech.
Zapoznanie dzieci z zasadami recyklingu i segregacji śmieci powinno być obowiązkiem każdego rodzica. Jest to ważne, ponieważ wraz z rozwojem cywilizacji człowiek wytwarza coraz więcej śmieci, z którymi natura sama nie jest w stanie sobie poradzić. Przykładowo wyprodukowanie jednej foliowej torebki trwa zaledwie sekundę, ale już jej rozkład w środowisku to prawie 400 lat! Dlatego jeśli chcemy, aby nasze dzieci żyły w czystym świecie nauczmy je dobrych praktyk ekologicznych. I co najważniejsze zwracajmy im przy tym uwagę, że w trosce o planetę i ochronę jej zasobów naturalnych ważny jest każdy, nawet najdrobniejszy gest.
Poniżej w załaczniku znajdują się trzy pomysły na kreatywne przetworzenie przez dorosłych i dzieci zbędnych przedmiotów codziennego użytku. Przedstawione propozycje są inspirowane treściami zawartymi w materiałach edukacyjnych programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Zachęcamy do lektury i wypróbowania wszystkich patentów wraz ze swoimi pociechami!