przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Konferencja online „II Gorączka belferskiej nocy”

II Gorączka belferskiej nocy

Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli serdecznie zaprasza nauczycieli z województwa zachodniopomorskiego do udziału w konferencji „II Gorączka belferskiej nocy”, która odbędzie się 18 marca, w godzinach 18.00–22.10, w trybie zdalnym.

 

Program konferencji „II Gorączka belferskiej nocy”

Temat przewodni – Zmiana zaczyna się od (w) nas

Część I: Gry i inne aktywności na lekcjach
18.00–18.10 – Powitanie uczestników i wprowadzenie do tematyki konferencji
18.10–18.40 – (Nie)sprawdziany, czyli wyzwanie TIK-owe zamiast pracy klasowej – Irmina Żarska, Ateneum – Szkoła Wyższa w Gdańsku
18.40–19.10 – Z matematyką wyGRAsz!, czyli ile matematyki znajdziemy w planszówkach – Alicja Jędrzejak, Szkoła Podstawowa nr 53 im. F. Chopina w Szczecinie
19.10–19.40 – W poszukiwaniu matematycznych przygód – matematyka lekcją marzeń –Maciej Dąbrowski, Szkoła Podstawowa nr 74 oraz I Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie
19.40–20.10 – Chemicy razem – Łukasz Sporny, Piotr Wróblewski, Dominika Strutyńska, Centrum Chemii w Małej Skali w Toruniu

Część II: Nauczyciel w podróży nie tylko literackiej
20.10–20.40 – Pomiędzy wiedzą akademicką a praktyką szkolną. Jak narzędzia typu FB czy YT pomagają budować komunikację nauczyciela akademickiego z uczniami i nauczycielami – dr hab. Lech Giemza, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
20.40–21.10 – Jak zostałam Youtuberką? – dr Jeannette Słaby, Zespół Szkół nr 1 w Goleniowie
21.10–21.40 – Z Mickiewiczem i Gombrowiczem w kuchni. Czy da się pogodzić tak różne przedmiotowe i zawodowe światy? – Małgorzata Kozak, Zespół Szkół nr 1 w Goleniowie
21.40–22.10 – O tym, jak i dlaczego Przemysław Italię przemierza – Przemysław Landowski, Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie


Link do platformy, na której odbędzie się konferencja, zostanie rozesłany pocztą e-mail do zainteresowanych osób, które zarejestrują się za pośrednictwem Internetowego Systemu Obsługi Szkoleń – numer formy doskonalenia: III/1.


Informacje o prelegentach i prelegentkach

MACIEJ DĄBROWSKI zaprasza do Gabinetu Matematycznych Tajemnic
Nauczyciel matematyki w Szkole Podstawowej nr 74 oraz w I Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie. Wielokrotnie nagradzany za innowacyjność w pracy dydaktyczno-wychowawczej. Prelegent na międzynarodowych i ogólnopolskich konferencjach dla nauczycieli matematyki.
Prowadzi zajęcia pokazowe dla szczecińskich uczniów w ramach działalności Centrum Nauk Ścisłych. Aktywny członek Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, pracujący w myśl zasady, że to nie matematyka ma być nowoczesna, ale jej nauczanie.

LECH GIEMZA: Książka z plecaka – naukowo nie znaczy nieprzystępnie
Dr hab., prof. KUL-u – wykładowca polonistyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim od 2002 roku, specjalista od literatury współczesnej. Zajmuje się poezją, eseistyką, dziennikami i prozą fabularną, ale też nowymi formami literatury, np. blogami.
Od 2016 roku prowadzi projekt „Książka z plecaka”, którego główna idea polega na prowadzeniu warsztatów w szkołach średnich z wykorzystaniem wiedzy i umiejętności akademickich. Akcja obejmuje również konto na Facebooku i na YouTube, gdzie uczniowie mogą znaleźć krótkie filmy poświęcone lekturom szkolnym.
Poza działalnością naukową i popularyzatorską lubi jazdę na rowerze, grę w piłkę i bieganie, a w wolnych chwilach pisze felietony do lubelskiego wydania „Gościa Niedzielnego”.
Autor książek: Metafory historyczne w polskim eseju współczesnym, Spotkanie w literaturze jako sytuacja nieoczywista, Rzeka która cierpi. O poezji Czesława Miłosza.

ALICJA JĘDRZEJAK: Zakręcona i wyGRYwająca matematyczka
Kobieta matematycznie zakręcona, o ogromnej energii i wielu pasjach. Świnoujścianka, od czasu studiów związana na stałe ze Szczecinem. Obecnie uczy w Szkole Podstawowej nr 53 im. F. Chopina w Szczecinie. Od lat z sukcesami przygotowuje uczniów do konkursów przedmiotowych.
W tym roku szkolnym realizuje nietypową innowację pedagogiczną „Z matematyką wyGRAsz!”, której celem jest zarażanie uczniów swoją miłością do gier planszowych. Uwielbia się uczyć nowych rzeczy.
W wolnych chwilach lepi i wypala różne cuda z gliny, tworzy biżuterię z żywicy, szyje, a czasem nawet maluje (kamienie). Prywatnie szczęśliwa żona i mama.

MAŁGORZATA KOZAK: Słodka Polonistka
Nauczycielka dyplomowana, polonistka z ponad 35-letnim stażem pracy, w ostatnich 8 latach także nauczycielka przedmiotów zawodowych w technikum technologii żywienia i usług gastronomicznych, egzaminatorka maturalna.
W lokalnym środowisku popularyzuje i animuje szkolenia z branży cukierniczej, prowadzone przez najlepszych w Polsce Mistrzów Branży, z czego korzystają jej uczniowie, podnosząc swoje zawodowe kompetencje. Realizuje się w dwóch życiowych pasjach: nauczaniu literatury i słodkim świecie cukiernictwa.
Jest przykładem nauczycielki, która swoje hobby potrafił zamienić w zawodowy sukces.

PRZEMYSŁAW LANDOWSKI: Człowiek wielu talentów
Nauczyciel dyplomowany z 20-letnim stażem, uczy przedmiotów: wiedza o społeczeństwie, edukacja dla bezpieczeństwa, geografia, religia. Człowiek z pasją, wolontariusz, społecznik: prawdziwy homo viator. Pasjonują go podróże, a jego ukochanym miejscem na ziemi jest Rzym, Wieczne Miasto.
Nie lubi stać w miejscu – dlatego stawia sobie nieustannie nowe wyzwania. I tak pewnego dnia stworzył pierwszą w Polsce „Klasę z wolontariatem”.
W ZCDN-ie pełni obowiązki konsultanta do spraw edukacji obywatelskiej.

JEANNETTE SŁABY: Filolożka do kwaDRatu
Doktorka nauk humanistycznych (praca doktorska o figurach lalki, manekina i człowieka-maszyny w polskiej prozie międzywojennej); literaturoznawczyni, nauczycielka języka polskiego i hiszpańskiego w Zespole Szkół nr 1 w Goleniowie. Zajmuje się popularyzowaniem szeroko rozumianej wiedzy polonistycznej. Czynna egzaminatorka maturalna oraz egzaminu ósmoklasisty. Członkini Wiosny Edukacji. Absolwentka zarządzania oświatą na WSB w Poznaniu oddz. w Szczecinie.
Autorka kanału „Zeszyt do polskiego” na YouTubie oraz kursu „Matura z Zeszytem do polskiego” na platformie eduklik.pl. Publikowała w „Tekstach Drugich”, „Pograniczach”, „Refleksjach” i „Polonistyce”.
Na fanpejdżu „Zeszyt do polskiego” recenzuje książki, spektakle i filmy oraz zachęca do uczestnictwa w kulturze.

ŁUKASZ SPORNY, PIOTR WRÓLEWSKI, DOMINIKA STRUTYŃSKA: Egzotyczne Trio Chemiczne
Trio chemiczne zajmujące się w kraju techniką chemii w małej skali. Można ich spotkać w toruńskiej Kamienicy Alchemika, gdzie zapraszają nauczycieli i uczniów do wspólnego eksperymentowania.
Współautorzy serii „Chemia” wydawnictwa MAC. W czasie pandemii COVID-19 prowadzą lekcje dla licealistów (w ramach grupy Discovery TVN) oraz dla uczniów szkół podstawowych (przy współpracy z Google Polska). Administratorzy grupy tematycznej Nauczyciele CHEMII skupiającej dydaktyków nawet z najodleglejszych zakątków Polski.
Trenerzy metody IBSE w międzynarodowym programie Amgen Teach. W codziennej pracy starają się wyszukiwać wybitnie zainteresowanych chemią (Miejsce Odkrywania Talentów ORE).
Dzięki ich staraniom od 2013 roku Centrum Chemii w Małej Skali zajmuje II miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Jednostek Przyrodniczych (kształcenia pozaformalnego) – IBE MEN. Każdy dzień rozpoczynają z myślą przewodnią: „Uczyć chemii bez wykonywania doświadczeń to jak pisać wiersze, nie potrafiąc czytać”.

IRMINA ŻARSKA: Rysunkowy język polski
Twórczyni, opiekunka i wykładowczyni kierunku Innowacyjne i kreatywne metody pracy z uczniem w Ateneum – Szkole Wyższej w Gdańsku, koordynatorka do spraw wdrażania nowoczesnego systemu edukacji i nauczycielka języka polskiego w Prywatnej Szkole Podstawowej im. T. Halika w Redzie. Ambasadorka Wiosny Edukacji.

Twórczyni i koordynatorka ogólnopolskich oraz lokalnych inicjatyw edukacyjnych mających na celu propagowanie nowoczesnej i kreatywnej edukacji. Organizatorka i współorganizatorka cyklicznych, bezpłatnych konferencji edukacyjnych (stacjonarnych oraz online), m.in.: Redzkiego Maratonu Edukacyjnego, Akademii Innowacyjnego Polonisty, Wieczoru Relacji, Pomorskiej Nocy Belfrów.

Współorganizatorka konferencji dla nauczycieli języka polskiego „Chcę Wam opowiedzieć o...” w Warszawie i „Chcę Wam pokazać, jak...” w Poznaniu. Współtwórczyni i liderka ogólnopolskiej inicjatywy „Zaproś mnie na swoją lekcję”. Założycielka i koordynatorka działalności: Redzkiego Klubu Kreatywnego Nauczyciela i Redzkiego Klubu Liderów Oświaty.

Swoimi pomysłami związanymi z edukacją dzieli się na stronie Irmina Żarska – Rysunkowy język polski, którą obserwuje już ponad 20 tysięcy osób, a także podczas wystąpień w czasie konferencji, spotkań edukacyjnych i webinarów. Za swoją działalność była nominowana do tytułu Nauczyciel Roku 2021.
 

Autor:  Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli 
21.02.2022