Wrzesień w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie zapowiada się bardzo bogato i atrakcyjnie. Po upalnych wakacjach przystępujemy z nowym zapasem energii do kontynuacji naszych cyklicznych przedsięwzięć i realizacji nowych.
"Kryminał czai się wszędzie" to nasz projekt rozpoczęty w czerwcu. Wieloletnie doświadczenie bibliotekarskie upewniło nas, że czytelnicy chętnie sięgają po kryminały. We wrześniu otwieramy nowy rozdział kryminalnych emocji pod hasłem "Rzeźnik z Niebuszewa". Zrealizujemy go w trzech odsłonach:
2 września (czwartek) o 17.00 zapraszamy do filii nr 7 (Pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) na projekcję filmu “Wilsona 7” i rozmowę z jego twórcą, Jakubem Boruniem, którą poprowadzi Grzegorz Fedorowski. Młody szczeciński reżyser, scenarzysta i aktor, jeszcze jako student, zrealizował w 2012 roku thriller fabularny inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Strona wydarzenia: https://mbp.szczecin.pl/wydarzenia_01/wilsona-7-projekcja-filmu-i-rozmowa-z-rezyserem/
14 września (wtorek) o godz. 18.00 zapraszamy do filii nr 7 (Pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) na spotkanie panelowe z autorami, którzy w swojej twórczości inspirowali się postacią słynnego szczecińskiego zbrodniarza. Zaprosiliśmy Jarosława Błahego, Jarosława Molendę i Tomasza Panka, żeby opowiedzieli o tym, jak niesławny bohater legendy miejskiej stał się źródłem ich natchnienia. Spotkanie poprowadzi Agata Rokicka. Strona wydarzenia: https://mbp.szczecin.pl/wydarzenia_01/rzeznik-z-niebuszewa-prawda-i-fikcja/
16 września (czwartek) o godz. 17.00 zapraszamy na spacer po Niebuszewie, dzielnicy w której mieszkał tzw. Rzeźnik. Jego śladami poprowadzi nas doświadczona przewodniczka miejska, Małgorzata Duda, specjalistka od legend miejskich, turystyki kulturowej, miłośniczka kryminałów i literatury regiona. Spacer rozpocznie się przy siedzibie filii nr 4 (Księcia Barnima III Wielkiego 25) prezentacją literatury tematycznej i powiedzie śladami niesławnego zbrodniarza. Strona wydarzenia: https://mbp.szczecin.pl/wydarzenia_01/spacer-sladami-rzeznika-z-niebuszewa/
Partnerzy projektu "Kryminał czai się wszędzie":
Szczeciński Humanistyczny Uniwersytet Seniora
Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami integracyjnymi w Szczecinie
Patroni medialni:
portal SzczecinCzyta.pl
portal wSzczecinie.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Również od czerwca trwa seria wydarzeń pod hasłem "Poezja miasta". Postawiliśmy sobie karkołomne zadanie: przekonujemy, że poezja wcale nie musi być trudna, niezrozumiała, elitarna i hermetyczna. We wrześniu rozpoczynamy naszą perswazję naprawdę mocnym akcentem.
7 września (wtorek) o godz. 18.00 rzucimy jasne światło na poetykę tekstów rapera. Gościć będziemy Adama ŁONĘ Zielińskiego, z którym porozmawiamy o jego fascynacjach poetyckich, o tworzeniu tekstów, o źródłach inspiracji. Rozmowę z Łoną poprowadzi Monika Petryczko. Na spotkanie zapraszamy do filii nr 7 (Pl. Matki Teresy z Kalkuty 8). Strona wydarzenia: https://mbp.szczecin.pl/wydarzenia_01/lona-poetyka-tekstow-rapera/
9 września (czwartek) o godz. 18.00 w filii nr 7 (Pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) przypomnimy, że rok bieżący ogłoszono rokiem jednego z najznakomitszych polskich poetów, Tadeusza Różewicza. Fakt ten uczcimy panelem dyskusyjnym, w którym weźmie udział dwóch wybitnych znawców twórczości poety: prof. Andrzej Skrendo i prof. Piotr Śliwiński.
Strona wydarzenia: https://mbp.szczecin.pl/wydarzenia_01/rozewicz-spotkanie-na-stulecie-urodzin/
18 września (sobota) o godz. 12.00 zabrzmi ostatni wrześniowy akord "Poezji Miasta". O tej porze wyruszymy na spacer po poetyckich zakątkach Szczecina z przewodnikiem Przemkiem Głową i poetą Marcinem Pierzchlińskim. Startujemy z Placu Pawła Adamowicza, tuż przy filii nr 28. Strona wydarzenia: https://mbp.szczecin.pl/wydarzenia_01/spacer-poetycki/
Partnerzy projektu „Poezja Miasta”:
Szczeciński Humanistyczny Uniwersytet Seniora
Prywatna Szkoła Podstawowa Leonarda Piwoni
Patroni medialni:
portal SzczecinCzyta.pl
portal wSzczecinie.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
A teraz o wydarzeniu, które z pełnym przekonaniem rekomendujemy jako intelektualną, ale i popularną ucztę dla wszystkich. Od 15 do 25 września trwać będzie trzecia edycja festiwalu literatury non-fiction OKOlice Literatury. W tym roku rozegra się pod hasłem “Rzeczy i ludzie”. Nasz festiwal to 21 wybitnych osobowości, 14 wydarzeń, dyskusje panelowe, spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci i młodzieży, wystawy. Rozległa tematyka: od Holocaustu, poprzez kicz peerelowski, po nieumiarkowane obżarstwo współczesnego człowieka i śmieci zagrażające środowisku i cywilizacji.
Do udziału w festiwalu zaprosiliśmy cenionych współczesnych twórców literatury non fiction, artystów, naukowców i dziennikarzy. Będą to: Małgorzata Czyńska, Przemek Dębowski, Ewa Domańska, Olga Drenda, Lex Drewinski, Weronika Fibich, Stanisław Łubieński, Wojciech Nowicki, Agata Pankiewicz, Marcin Przybyłko, Paweł Piotr Reszka, Ewa Solarz, Maria Stafyniak, Andrzej Stasiuk, Monika Stobiecka, Roch Sulima, Mirosław Tryczyk, Katarzyna Wągrowska, Marcin Wicha, Urszula Zajączkowska, Agata Zborowska.
Festiwal podzieliliśmy na bloki tematyczne związane z różnym spojrzeniem na tytułowe rzeczy i ich relacje z ludźmi.
Szczegółowy program festiwalu literatury non-fiction OKOlice Literatury, biogramy gości i inne informacje - na stronie: https://okoliceliteratury.pl/program/.
Festiwal zainaugurujemy spotkaniem z gościem specjalnym OKOlic Literatury, charyzmatycznym pisarzem i wydawcą - Andrzejem Stasiukiem. Prowadzenie Agata Rokicka. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy. Na to wydarzenie zapraszamy 15 września (środa) o godz. 18.00 do filii nr 7 (Pl. Matki Teresy z Kalkuty 8).
Partner projektu:
Wydawnictwo Czarne
Patroni medialni:
wSzczecinie.pl
Szczecinczyta.pl
O terminach i szczegółach kolejnych wydarzeń festiwalu literatury non-fiction OKOlice Literatury będziemy informować Państwa na bieżąco.
Powyższe rekomendacje, to jednak nie wszystkie nasze wrześniowe propozycje. Od lat włączamy się w wielką społeczną akcję Narodowego Czytania.
4 września o godz. 15.00 Narodowe Czytanie Moralności pani Dulskiej rozpoczniemy krótką inscenizacją fragmentów dramatu. Wśród czytających znajdą się zaproszeni goście - aktorzy, czytelnicy, studenci Akademii Sztuki w Szczecinie i przyjaciele biblioteki: Karolina Bałdyga, Janusz Bąk, Alicja Czarnuszka, Anna Januszewska, Sebastian Laskowski, Krystyna Maksymowicz, Anna Martyna, Tomasz Połoński, Joanna Sinkiewicz, Ewa Sobczak, Małgorzata Zakrzewska.
Wyświetlimy zapis słynnej szczecińskiej inscenizacji sztuki z roku 2000 i spotkamy się z ówczesną odtwórczynią roli tytułowej, Anną Januszewską.
Wydarzenie będzie miało miejsce w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8). Strona wydarzenia: https://mbp.szczecin.pl/wydarzenia_01/moralnosc-pani-dulskiej-narodowe-czytanie-2021/
We wrześniu będziemy też trzykrotnie promować autorów i konkretne tytuły z polskiej współczesnej oferty wydawniczej. Rozpoczniemy od atrakcyjnej premiery.
1 września (środa) o godz. 18.00, w dniu premiery książki “Głębia”, najnowszej powieści Marka Stelara, zapraszamy do filii nr 7 (Pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) na spotkanie autorskie.
Strona wydarzenia: https://mbp.szczecin.pl/wydarzenia_01/glebia-promocja-najnowszej-ksiazki-marka-stelara/
13 września (poniedziałek) o godz.18.00 w filii nr 7 (Pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) odbędzie się spotkanie z Małgorzatą Witko, autorką książki ”Wyrka. Utracony wołyński raj”. Spotkanie poprowadzi Anna Zarzycka.
Współorganizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Znak Horyzont oraz Stowarzyszenie Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć.
Strona wydarzenia: https://mbp.szczecin.pl/wydarzenia_01/wyrka-utracony-wolynski-raj/
29 września (środa) o godz. 18.00 w filii nr 7 (Pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) odbędzie się spotkanie z pisarzem Michałem R. Wiśniewskim, które poprowadzi Anna Godzińska. Jest to dzień premiery nowej książki autora pt. "Zabójcze aplikacje".
Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo Czarne.
Strona wydarzenia: https://mbp.szczecin.pl/wydarzenia_01/zabojcze-aplikacje-spotkanie-z-michalem-r-wisniewskim/
W naszym bogatym programie wrześniowym znajdą się jeszcze trzy atrakcje: wykład historyczny, wernisaż i spotkanie z osobami, które potrafią w Szczecinie wytropić sztukę nawet tam, gdzie zupełnie się jej nie spodziewamy.
17 września (piątek) o godz. 18.00 zapraszamy do filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) na wykład historyczny i dyskusję z cyklu “Pomerania incognita. Spotkania z pomorską przeszłością”. Profesor Dariusz Kazimierz Chojecki, historyk i demograf, swojemu wystąpieniu nadał frapujący tytuł "O cholera! Azjatycka Hydra w Szczecinie w 1866 i 1892 roku". Strona wydarzenia: https://mbp.szczecin.pl/wydarzenia_01/o-cholera-azjatycka-hydra-w-szczecinie-w-1866-i-1892-roku/
10 września (piątek) o godz. 18.00 zapraszamy do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) na wernisaż wystawy malarza i żeglarza, Pawła Przybyłowskiego. Strona wydarzenia: https://mbp.szczecin.pl/wydarzenia_01/impresje-zachodniopomorskie-wernisaz-malarstwa-pawla-przybylowskiego/
17 września (piątek) o godz. 18.00 zapraszamy do filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) na wykład historyczny i dyskusję z cyklu “Pomerania incognita. Spotkania z pomorską przeszłością”. Profesor Dariusz Kazimierz Chojecki, historyk i demograf, swojemu wystąpieniu nadał frapujący tytuł "O cholera! Azjatycka Hydra w Szczecinie w 1866 i 1892 roku". Strona wydarzenia: https://mbp.szczecin.pl/wydarzenia_01/o-cholera-azjatycka-hydra-w-szczecinie-w-1866-i-1892-roku/
30 września (czwartek) o godz. 18.00 zapraszamy do filii nr 7 (Pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) na spotkanie poświęcone szczecińskim mozaikom, o których opowiedzą Joanna Olszowska i Sabina Wacławczyk. Strona wydarzenia: https://mbp.szczecin.pl/wydarzenia_01/w-szczecinie-zawsze-napotkasz-sztuke/
Wszystkie nasze wydarzenia organizujemy z zachowaniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas pandemii. Większość z nich odbywa się w formule hybrydowej: w formie stacjonarnej - tu obowiązuje ograniczona liczba miejsc - oraz w formie transmisji online, których zapis dodatkowo udostępniamy na naszym facebooku i kanale youtube. Informacje o zapisach do udziału i o bezpłatnych wejściówkach zawarte są na podawanych przez nas stronach internetowych wydarzenia. Jak zawsze podkreślamy też, że udział we wszystkich naszych wydarzeniach jest całkowicie bezpłatny.