przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Wystawa: W 80. rocznicę zbrodni katyńskiej. Katyń w literaturze

Zapraszamy młodzież szkolną na wystawę przygotowaną w 2020 roku wspólnie ze Stowarzyszeniem Katyń w Szczecinie w 80. rocznicę mordu na polskich oficerach od 17 września do 15 października 2021 roku w Sali im. Zbigniewa Herberta (grupy liczące maksymalnie 15 osób).

Na wystawie znajdą się plansze przedstawiające krótki rys historyczny zbrodni katyńskiej, opracowany przez dr Agnieszkę Zarembę oraz udostępniony przez obecną Prezes Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie Jolantę Turlińską-Kępys, wydany w 1943 roku "Amtliches Material zum Massenmord von Katyń - urzędowy materiał o katyńskim mordzie masowym", podarowany Stowarzyszeniu przez dr Ewę Gruner-Żarnoch, który w sposób systematyczny i udokumentowany przedstawia wersję niemiecką mordu. Zaprezentowane zostaną również wiersze i fragmenty pamiętników świadków ówczesnych wydarzeń i osób, których ojcowie zginęli w Katyniu.

Na wystawie można również zobaczyć okolicznościowe koronatki wydane w XX wieku oraz medalion z ziemią z miejsca kaźni polskich oficerów z kwietnia 1940 roku.

Wystawa pierwotnie miała być pokazana w kwietniu 2020 r.

Autor:  Książnica Pomorska 
17.09.2021
Szczeciński Budżet Obywatelski 2021