przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

W poszukiwaniu głosu książki


     Wydawać by się mogło, że w XXI wieku umiejętność czytania to nic nadzwyczajnego. Nic, czym można by się pochwalić albo uczynić z tego swój atut. Wszak czytać potrafią już uczniowie szkół podstawowych. Ba, zdarza się to nawet co sprytniejszym przedszkolakom… A jednak czytanie to coś więcej niż tylko składanie liter i łączenie ich w słowa. Głośne czytanie zaś nie jest jedynie wypowiadaniem zdań. To umiejętność właściwej interpretacji, odpowiednie rozłożenie akcentów, zrozumienie intencji autora i uwypuklenie najważniejszych treści. To znalezienie duszy tekstu. Dopiero wtedy książka zyskuje głos, przemawia do odbiorcy, zaczyna żyć. Przekonać się o tym mieli okazję uczestnicy odbywających się w Książnicy Pomorskiej warsztatów „Książka ma głos, czyli sztuka czytania”. Jak twierdzą organizatorzy: „Głośne czytanie, z wykorzystaniem stosownej wiedzy i właściwych narzędzi, może nieść ze sobą korzyści daleko wykraczające poza realizację podstawowej funkcji komunikacyjnej.”

     8 grudnia, dokładnie w samo południe, uczniowie Gimnazjum nr 21 wzięli udział w zajęciach kształcących umiejętność głośnego czytania ze zrozumieniem, właściwą interpretację i dykcję. Warsztaty poprowadził pan Stanisław Heropolitański – dziennikarz i lektor. Na półtoragodzinne spotkanie składało się głośne odczytanie fragmentów Cesarza R. Kapuścińskiego, omówienie uczniowskich wykonań, a także wzorcowe odczytanie utworu przez trenera. Wszystko okraszone praktycznymi wskazówkami i radami prosto z „kuchni” profesjonalnego lektora. Jak poradzić sobie z chrypką? Jak okiełznać tremę? Jak czytać, aby nas słuchano? Tego też mogli dowiedzieć się uczestnicy.
 

 

Czytanie jest sztuką i jak każda sztuka wymaga nie tylko talentu, ale też wielu ćwiczeń. Czy każdy może stać się w niej mistrzem? Z pewnością nie. A jednak warto czytać i warto wiedzieć, jak czytać dobrze. Warto dać książce głos i duszę. Na przekór wszystkim tym, którzy twierdzą, że książka to odchodzący do lamusa relikt przeszłości.

Marzenna Szulc
nauczycielka języka polskiego
Gimnazjum nr 21 im. A. Mickiewicza
w Szczecinie